Żywe kolory ścian

Duży wpływ na nasze samopoczucie mają otaczające nas kolory. Kolory ścian wpływają na nasz nastrój, koncentrację, a nawet efektywność. Większość architektów wnętrz uważa odpowiednio dobrane kolory za jedną z najważniejszych rzeczy w trakcie urządzania pomieszczeń. Specjaliści są nawet przekonani, że kolory w biurach i przedsiębiorstwach mają wpływ na wydajność pracy.

Żywe kolory ścian

Żywe kolory ścian

Psychologia koloru

Kolory otaczające nas, mają często na wpływ na naszą psychikę, pomagają się uspokoić lub pobudzają. Biel i kolory z jej domieszką (pastelowe) oraz beże łagodzą emocje, działają relaksująco.  Kolor czerwony działa pobudzająco, natomiast niebieski reguluje sen, a w niektórych odcieniach pobudza do pracy. Kolor pomarańczowy natomiast wzmacnia psychikę, lekko pobudza i dodaje optymizmu. Kolory zielone dają poczucie bezpieczeństwa, odpręża i relaksuje. Kolor żółty stymuluje pracę mózgu, podobno poprawia też pamięć.  Jeśli chcemy wybrać odpowiedni kolor ścian do pomieszczeń biurowych, pokoju dziecinnego, czy do kuchni  warto zainteresować się wpływem kolorów na naszą psychikę.

Co można poprawić kolorem?

Styliści i projektanci wnętrz twierdzą, że odpowiednim kolorem ścian można zmienić wygląd miejsca. Trzeba jednak wiedzieć jak zestawiać barwy i jakich odcieni użyć.

Jasne ściany (beże, jasne zielenie, żółty) rozjaśniają pomieszczenia i sprawiają że wyglądają lekko. W pomieszczeniach z mniejszym dostępem światła dziennego, dobrze sprawdzą się odcienie żółtego, które dodadzą mu blasku (np. kuchnia czy łazienka). W niskich pomieszczeniach pomalowanie bielą sufitu oraz pięciocentymetrowego paska pod sufitem optycznie je powiększy. Innym kolorem powiększającym pomieszczenie jest niebieski, który dobrze sprawdza się w niewielkich pokojach. Natomiast intensywne i głębokie odcienie czerwieni zmniejszają optycznie pomieszczenia. Jeśli natomiast chcemy nieco ożywić pokój, ściany pomalować trzeba kolorami brzoskwiniowym lub odcieniami beżu.

Czytaj również  Jak samodzielnie wyczarować efekty dekoracyjne na ścianach

Jak widać nie tylko gęstość farby oraz liczba metrów kwadratowych pomalowanych jednym jej litrem stanowi o jej wydajności. Kolory ścian też maja bardzo duży wpływ na wygląd pomieszczeń. Nie zapominajmy o tym, planując kolejny remont mieszkania czy domu.

Written by kreatorium