Sprawne malowanie mieszkania

Nakładanie tynku akrylowego

Codzienność malarza to brud, kurz, pył, szpachlowanie i nakładanie farby z nadzieją, że wszystko się uda. W mieszkaniach do malowania używa się pędzli i wałków, a w domach, w których jest dużo powierzchni, ręczne malowanie byłoby bardzo czasochłonne. W związku z tym, do wykańczania różnego rodzaju powierzchni coraz częściej wykorzystuje się malowanie natryskowe, do czego potrzebne są pistolety do malowania.

Na czym polega malowanie? Kiedy potrzebne są pistolety do malowania

Wyróżniamy sześć podstawowych metod malarskich, a mianowicie: metoda wapienna, cementowa, klejowa, kazeinowa, emulsyjna i olejno-lakiernicza. Spośród wymienionych najczęściej stosuje się cztery: wapienną, cementową, klejową i emulsyjną. Nowoczesne farby nakładane są pędzlem, wałkiem lub za pomocą pistoletów do malowania. Obecnie pędzlem maluje się małe powierzchnie (np. narożniki, trudno dostępne zakamarki), gruntuje się podłoże oraz maluje się gęstymi farbami o wysokiej lepkości. Najpopularniejsze jest malowanie wałkiem, ze względu na dużą wydajność oraz prostotę wykonania. Techniką tą malujemy sufity, ściany, a także impregnujemy drewno i bejcujemy meble. Na dużych powierzchniach stosuje się metodę natryskową, która jest bardzo wydajna i pozwala na pomalowanie dużych powierzchni w krótkim czasie. Wymaga jednak skomplikowanego i drogiego sprzętu (pistolety do malowania) oraz umiejętności jego obsługi i specjalistycznych farb.

Czytaj również  Najlepsza farba do kuchni

Jak działa malowanie natryskowe? Jakie pistolety do malowania są potrzebne?

Metoda malowania natryskowego opiera się na zasadzie działania aerozolu. Polega ona na rozpylaniu farby pod ciśnieniem w postaci drobnych kropelek za pomocą sprężonego powietrza. Drobinki wydostają się przez otwory znajdujące się w specjalnym pistolecie i pokrywają powierzchnię, na którą są kierowane. Malowanie natryskowe sprawdza się przy malowaniu dużych powierzchni oraz przedmiotów o nieregularnym kształcie, które trudno jest pokryć farbą przy użyciu pędzla. W czasie rozprysku można bowiem bardzo dokładnie nałożyć farbę i nie ma ryzyka powstania zacieków. Ta metoda jest znacznie szybsza i o wiele bardziej efektywna niż używanie tradycyjnego wałka lub pędzla. Do nakładania farby potrzebne są pistolety do malowania, które dokładnie rozbijają farbę.

Niezbędny jest także elektryczny kompresor, który pod względem mocy i pojemności powinien być dobrany do rozmiaru i rodzaju malowanej powierzchni. Ponadto, musimy kupić także specjalną farbę oraz rozcieńczalnik, który przyda się do jej przygotowania. Zaopatrzmy się również w odpowiednią ilość folii oraz taśm do zabezpieczenia powierzchni, które nie będą malowane.

Dobry malarz to prawdziwy fachowiec, od którego wymaga się dobrej znajomości tematu i umiejętności praktycznych. Można mu zaufać i zlecić wykonanie prac, które dla nas mogą się okazać zbyt trudne. Z pewnością będzie umiał obsługiwać pistolety do malowania, więc warto go zatrudnić, jeśli farbą musimy pokryć duże powierzchnie.

Czytaj również  Jak dobrać idealną biel do mieszkania?

Written by kreatorium

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *