Rodzaje farb do elewacji

Masz w planach odmalowanie zewnętrznych ścian swojego domu, ale nie wiesz, którą farbę wybrać? Zastanawiasz się, czy lepsza będzie farba akrylowa, a może silikonowa, wapienna lub krzemianowa? Malowanie elewacji to  nie bułka z masłem. Ma ono nie tylko zdobić, ale także chronić ściany naszego domu przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Farby elewacyjne – na co zwracać uwagę

Wybór farb przeznaczonych dla elewacji jest naprawdę duży. Każdy rodzaj zabezpieczy nasze ściany w nieco inny sposób. Podczas podejmowania decyzji powinniśmy kierować się nie tylko czynnikami estetycznymi, ale również praktycznymi. Barwnik musi być dostosowany do rodzaju podłoża, na który ma być kładziony. Powinniśmy także zwrócić uwagę na jego odporność na zabrudzenia, wodoszczelność, ilość spoiwa czy nawet czas schnięcia. Przy wyborze odpowiedniej farby zwracajmy również uwagę na sam budynek – jest styl oraz wiek. Inaczej powinniśmy się obchodzić z nowoczesnym budownictwem, a jeszcze inaczej z zabytkowym. Niezależnie od charakteru budynku wybierajmy zawsze farby o najwyższej jakości. Malowanie elewacji nie należy do najczęściej powtarzanych prac remontowych, dlatego warto zadbać o to, żeby pożądany efekt utrzymał się jak najdłużej.

Najpopularniejsze farby elewacyjne

Najbardziej popularnymi i uniwersalnymi farbami są farby akrylowe. Stosuje się je także do wykańczania wnętrz. Mają elastyczne powłoki i są wyjątkowo szczelne, dzięki czemu są idealne przy pokrywaniu rys pojawiających się w podłożu. Możemy spotkać się z dwoma rodzajami farb akrylowych: z emulsjami oraz farbami rozpuszczalnikowymi. Są stosunkowo mocno odporne na zabrudzenia.

Czytaj również  Meble kuchenne z salonu czy od stolarza?

Innymi popularnymi barwnikami używanymi do malowania elewacji są farby sylikonowe. One także są odporne na brud i zanieczyszczenia. Są one równocześnie hydrofobowe, dzięki czemu woda deszczowa nie będzie wchłaniała się w ściany i zabezpieczy nasz dom przed wilgocią. Są odporne także na działanie mrozu.

Farby wapienne doskonale ochronią naszą elewację przed wszelkiego rodzaju grzybami, pleśnią oraz promieniami UV. Jednak nie są dostępne w tak bogatej kolorystyce jak farby akrylowe czy sylikonowe. Ich mankamentem jest też niska chłonność, przez co szybciej ulegają zabrudzeniom.

Podstawowymi funkcjami farb elewacyjnych są funkcje ochronne oraz dekoracyjne. Oczywistą sprawą jest fakt, że dom, poza estetycznym wyglądem, powinien być też dobrze zabezpieczony przed czynnikami  zewnętrznymi, takimi jak chociażby mróz, deszcz, czy promieniowanie UV. Odpowiedni dobór farby uchroni nasze ściany przed blaknięciem i szkodliwymi pasożytami.

Written by kreatorium