Ręczniki papierowe czy suszarka do rąk?

Jednym ze sposobów na utrzymywanie higieny i osuszenie rąk po myciu, np. w toaletach publicznych są papierowe ręczniki i suszarki do rąk. Oba te rozwiązania mają na celu ograniczenie rozwoju bakterii w wilgotnym środowisku dłoni i nie przenoszenie ich w inne miejsca. Jednak który sposób osuszania dłoni jest lepszy?

Papierowe ręczniki czy suszarka: co jest bezpieczniejsze dla środowiska?

Jednym z aspektów, które można wziąć pod uwagę podczas wyboru sposobu osuszania rąk jest troska o środowisko. Korzystanie zarówno z papierowych ręczników, jak i suszarki wpływa na zużycie zasobów (w tym przypadku papieru lub energii elektrycznej). Jednoznaczne odpowiedzenie na pytanie, które z tych rozwiązań jest bardziej ekologiczne, nie jest do końca możliwe.

Wszystko zależy od rodzaju ręczników oraz suszarki. Choć większość papierowych ręczników produkowana jest z makulatury, na rynku znaleźć można suszarki o bardzo niskim poborze mocy, które w kilka sekund poradzą sobie z osuszeniem rąk. W ostatecznym rozrachunku może okazać się to o wiele bardziej ekologicznym wyjściem. Warunkiem jest oczywiście posiadanie wydajnej suszarki. Najnowsze modele są bardzo długowieczne. Mogą pracować nawet przez 10 lat.

Czytaj również  Najlepsza farba do kuchni

Który sposób jest tańszy?

Innym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o wyborze rozwiązania dotyczącego suszenia rąk, są także koszty. Dla użytkowników toalety nie ma to znaczenia, ale właściciele obiektów publicznych z pewnością będą chcieli znaleźć jak najtańsze rozwiązanie.

Korzystanie z papierowych ręczników wiąże się z produkcją odpadów. W większości nie zostają one ponownie zutylizowane. Utrzymywanie dyspensera do ręczników wymaga także zaopatrzenia się w kubeł na odpady i częstszego czyszczenia pomieszczenia oraz wymiany wkładów. Znacznie zwiększa to koszty utrzymania.

Co jest bardziej higieniczne? Ręczniki czy suszarka?

Oprócz kosztów utrzymania i utylizacji, a także aspektu ekologicznego, najważniejsza jest higiena. Na tej płaszczyźnie bezwzględnie królują papierowe ręczniki. Są one przechowywane w pojemniku, który nie ma kontaktu z powietrzem i bakteriami znajdującymi się w pomieszczeniu. Inaczej rzecz ma się z suszarkami, które zasysają powietrze z otoczenia. Wilgotne i ciepłe środowisko toalety to idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów.

Niektóre najnowsze modele suszarek wyposażone są w specjalne filtry, które ograniczają osiadanie zanieczyszczeń na rękach. Natomiast podajniki do papierowych ręczników umożliwiają zupełnie bezdotykowe korzystanie.

Co więc lepiej wybrać?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, które z rozwiązań jest lepsze, ponieważ każde posiada swoje wady i zalety. Papierowe ręczniki mogą okazać się bardziej higieniczne, ale wygenerują też więcej kosztów niż najnowsze modele suszarek do rąk. Wymaga to jednak inwestycji w lepsze modele urządzeń. Te gorszej jakości mogą pobierać więcej energii do działania i niedostatecznie kontrolować rozsiewanie się zanieczyszczeń.

Czytaj również  Emalie do podłoży betonowych

Ostateczny wybór jest więc kwestią indywidualną i może różnić się ze względu na preferencje i warunki pomieszczeń, w których umieszczone będą przedmioty do suszenia rąk. Zarówno ręczniki, jak i suszarki mają swoje zalety i wady, a zapoznanie się z nimi pomoże podjąć właściwą decyzję.

Written by kreatorium