Podstawowe zasady malowania drewna. Co trzeba wiedzieć

Malowanie mebli drewnianych kojarzy się przede wszystkim z przesuwaniem po ich powierzchni pędzlem, zanurzonym uprzednio w farbie. Jednak w rzeczywistości jest to cały proces, który składa się z kilku kroków. Żeby osiągnąć ciekawy efekt, trzeba wziąć je wszystkie pod uwagę.

Jak powinno przebiegać przygotowanie mebli drewnianych do malowania?

Odpowiednie przygotowanie drewnianych powierzchni przed malowaniem jest niezwykle ważne. Wpływa ono w zasadniczy sposób na łatwość nakładania lakieru lub innego preparatu. Poza tym ma też duże znaczenie dla zwiększenia przyczepności oraz trwałości nałożonej warstwy. Jeżeli mamy do czynienia z meblami, które były już malowane, trzeba zacząć od pozbycia się starej powłoki. Używamy do tego specjalnych preparatów oraz papieru ściernego.

Natomiast jeśli krzesło czy szafka będą pokrywane farbą po raz pierwszy, od razu możemy przystąpić do szlifowania. Wykonujemy je równolegle do kierunku ułożenia włókien. Najlepszy będzie papier ścierny o średniej ziarnistości. Następnie przychodzi czas na polerowanie. Warto korzystać tutaj z papieru o ziarnistości 180-200. Kolejny ważny krok, to dokładne oczyszczenie powierzchni mebli. Trzeba pozbyć się pyłu, który powstał podczas szlifowania i polerowania. Najpierw wymiatamy go na sucho, a następnie używamy zwilżonej szmatki. W końcu stosujemy środek odtłuszczający.

Czytaj również  Meble kuchenne z salonu czy od stolarza?

Jak wybierać preparaty i narzędzia do malowania drewna?

Żeby wybrać odpowiedni produkt do malowania mebli drewnianych, musimy najpierw zastanowić się nad tym, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeżeli mamy zamiar stworzyć jednolitą matową lub połyskującą powierzchnię, wówczas najlepiej zdecydować się na farbę – akrylową, kredową lub alkilową. Ostatnia jest najtrwalsza, ale długo się utwardza i zawiera szkodliwe substancje chemiczne.

Lakiery i lakierobejce pozwalają na uzyskanie powłoki ochronnej na meblach, a jednocześnie struktura drewna pozostaje cały czas widoczna. Nawet jeśli wybrany preparat zawiera barwiący drewno pigment.Czym malować drewno? Mamy do wyboru pędzle, wałki, aplikatury, pistolety lub agregaty natryskowe. Najdroższa i najtrudniejsza do opanowania jest ostatnia metoda, ale za to niewątpliwie jest szybka. Tak naprawdę każdy musi sam wybrać takie narzędzie, które będzie dla niego najwygodniejsze.

Jak malować drewno?

Przed nałożeniem farby czy lakieru trzeba go dobrze go wymieszać. W przypadku, gdy do malowania mebli drewnianych używamy pędzla lub wałka, należy wykonywać płynne ruchy wzdłuż włókien i nie przerywać pracy, dopóki nie położymy całej pierwszej warstwy. Starajmy się, aby była możliwie jak najbardziej równomierna. Kiedy wyschnie przystępujemy do położenie drugiej warstwy. Dość wygodne w użyciu są również aplikatory, które czasem dołączane są do farb czy lakierów.

Czytaj również  Rodzaje farb do elewacji

Jeżeli korzystamy z pistoletu lub agregatu natryskowego musimy dobrze go wyregulować i sprawdzić moc strumienia. Podczas malowania powinniśmy zachować zalecaną odległość od mebla. Ważne jest również to, aby nie trzęsły nam się ręce, bo może mieć to wpływ na równomierne nakładanie warstwy wybranego preparatu. Bez względu na to z jakich narzędzi korzystamy, pamiętajmy zawsze o tym, żeby wyczyścić je po skończonej pracy.

Written by kreatorium