Pierwsze kroki po wprowadzeniu do nowego mieszkania

 

Przeprowadzka do nowego mieszkania zawsze jest dużym wydarzeniem. Jeśli lokum jest w dobrym stanie, możemy się od razu wprowadzać. Mieszkając, można zabrać się za malowanie pokoju, którego odświeżenie zawsze jest dobrym pomysłem. Nowoczesne farby nie wydzielają przykrego zapachu. Chwyćmy więc za pędzel!

Jak zabrać się za malowanie pokoju? Przygotowanie ścian do malowania

Przed malowaniem pokoju trzeba ocenić stan ścian. Jeśli ten jest zły, wszystkie dziury i głębokie rysy trzeba oczyścić i zagruntować. Kiedy grunt wyschnie, ubytki musimy uzupełnić zaprawą szpachlową, którą dobieramy w zależności od rodzaju tynku. Drobne pęknięcia można zaszpachlować naprawczą masą akrylową. Zaprawę gruntującą warto nałoży, a jest to bezwzględnie konieczne, gdy podłoże jest bardzo chłonne i istnieje ryzyko, że będzie odciągać wilgoć z farby. Zagruntować trzeba także ścianę, która pyli. Gruntowanie redukuje i wyrównuje chłonność podłoża, wzmacnia je, a także zapewnia odpowiednią przyczepność farby nawierzchniowej.przeprowadzka

Zanim zaczniemy malowanie pokoju. Jakie farby do wnętrz znajdziemy w sklepach?

Do malowania pokoju najczęściej stosuje się tak zwaną emulsję do wnętrz. Tego typu farby nazywa się dyspersyjnymi, a ich podstawowym składnikiem są żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe, które decydują o użytkowych właściwościach farby. Do emulsji dodaje się pigmenty, które nadają farbom kolor farbom. Farby emulsyjne nadają się do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Wszystkie mają dobre właściwości kryjące, a niektóre z nich zakryją nawet trudne do usunięcia plamy. Malując farbami emulsyjnymi, uzyskamy powłoki matowe, półmatowe lub błyszczące. Emulsyjne farby do wnętrz nie kapią, a malowanie nimi jest bardzo wygodne. We wszystkich emulsyjnych farbach do wnętrz rozpuszczalnikiem jest woda, ale dzięki dodatkowi odpowiednich substancji są one odporne na mechaniczne zniszczenia. W zależności od stopnia ścieralności, możne je czyścić na sucho lub nawet na mokro. Jeśli zależy nam na zmywalnej emulsji, musimy kupić farby akrylowe lub lateksowe.

Czytaj również  Jakie farby wybierać do wnętrz

Malowanie pokoju. Jakie farby wybrać do danego pomieszczenia?

Zabierając się za malowanie pokoju, staniemy przed wyborem farby – możemy wybrać lateksową lub akrylową. Te ostatnie są umiarkowanie odporne na szorowanie i nadają ścianie delikatny połysk. Jeśli chcemy pomalować sypialnię lub salon, zdecydujemy się na farby akrylowe dobrej jakości. Farbami lateksowymi nie trzeba również malować sufitów, ale będą zdecydowanie lepszym wyborem, gdy chcemy pomalować łazienkę lub kuchnię. Sprawdzą się także w pokoju dziecka, które lubi malować, a krople farby często lądują na ścianie.

Przygotowanie ścian do malowania to ważny zabieg, który przejść musi każda ściana, zanim zabierzmy się za malowanie pokoju. Dobrze oczyszczoną ścianę pomalujmy odpowiednie farbą, by cieszyć się idealnie odnowionym pokojem.

Written by kreatorium