O czym pamiętać montując telewizor na ścianę?

Telewizja stanowi podstawę rozrywki dla wielu osób. Nic więc dziwnego, że sporo ludzi decyduje się na umieszczanie telewizorów w swoich sypialniach, pokojach dziennych czy też specjalnie przygotowanych pokojach lub kącikach telewizyjnych. Istnieje wiele form aranżacji wnętrz wykorzystujących telewizor. Można umieścić go na komodzie lub specjalnym stoliku, jednak coraz częściej popularnością cieszy się montaż telewizora na ścianie.

Era starych dużych telewizorów w kształcie wielkich pudeł już dawno minęła. Dzisiaj dostępne są płaskie telewizory, których konstrukcja umożliwia umieszczenie ich na ścianie. Zaletą tego rozwiązania jest zajmowanie mniejszej przestrzeni, co jest szczególnie istotne w mniejszych pomieszczeniach. Montaż telewizora na ścianie daje wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych, jednak należy pamiętać, że oprócz ściany potrzebne są do tego odpowiednie panele montażowe.

Panele i uchwyty na telewizor – podstawowe informacje

Istnieją specjalne metalowe uchwyty, które można przymocować do ściany razem z telewizorem, jednak coraz większą popularnością cieszą się ostatnio specjalne panele pod telewizor. Są to elementy wyposażenia, które również mocuje się do ściany, jednak oprócz miejsca na telewizor, posiadają one kilka małych półek na sprzęt wchodzący w skład kina domowego i inne rzeczy. Podstawową zaletą takiego montażu jest fakt, że można zaoszczędzić sporo miejsca, zapewnić ochronę telewizora przed dziećmi (montując go odpowiednio wysoko), a także sprawić, że będzie on wyglądać estetycznie zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach.

Czytaj również  Malowanie natryskowe – czy warto?

Ustawienie telewizora na ścianie

W miarę możliwości, panele powinny zostać zamontowane w taki sposób, że telewizor będzie znajdował się na wysokości oczu osoby oglądającej. Linia wzroku powinna być skierowana powyżej środkowej  linii telewizora. Dzięki temu wzrok osoby oglądającej będzie skierowany na ekran w sposób naturalny i ergonomiczny. Jest to idealne rozwiązanie dla małych pomieszczeń, w których widzowie będą siedzieć blisko ekranu. W przypadku większych salonów, telewizor należy umieścić wyżej, ponieważ osoby oglądające będą siedzieć dalej od niego.

Co robić przy montażu?

Decydując się na montaż telewizora na ścianie należy pamiętać, aby dobrać panele do masy telewizora. Powinny one być wytrzymałe i duże w przypadku większych urządzeń. Nie bez znaczenia jest też ich kolorystyka, która powinna być dopasowana lub w gustowny sposób kontrastować z resztą pomieszczenia. Jeśli chodzi o sam montaż paneli czy też uchwytów to istotną sprawą jest wywiercenie odpowiednich otworów w ścianie. Ciekawym pomysłem jest użycie dodatkowych akcesoriów, takich jak na przykład estetyczne oświetlenie LED czy też panele z półkami na DVD albo konsole do gier. Warto też zainwestować w maskownice do kabli, które skutecznie ukryją wszelkie przewody. Można je malować na dowolne kolory pasujące do kolorystyki ścian, itp. Dzięki temu przewody nie będą szpeciły pomieszczenia i będą uporządkowane w odpowiedni sposób.

Czytaj również  Jakie lakiery do drewna są bezpieczne dla zwierząt?

Written by kreatorium