Malowanie ścian z płyt gipsowo-kartonowych

malowanie ścian-płyt-karton-gips

Wydawać by się mogło, że o malowaniu ścian powiedziano już wszystko. Jednak nie jest to do końca prawdą. Cały czas na rynku pojawiają się nowe rozwiązania, zarówno jeśli chodzi o materiały z jakich stawiane są ściany, jak i produkty do ich wykańczania. Coraz częściej ściany wykonywane są z płyt gipsowo-kartonowych. Jest to niezwykle popularne rozwiązanie. Jednak niewiele osób wie, jak dokładnie przygotować taką ścianę do malowania i jak ją pomalować.

Na co należy zwrócić uwagę przy malowaniu ścian z płyty gipsowo-kartonowej?

Ściany z płyty gipsowo-kartonowej są bardzo gładkie, więc ich malowanie nie sprawia większego problemu. Jednak trzeba pamiętać o tym, że jest to materiał bardzo chłonny i farba może szybko wsiąkać w ścianę, przez co kolor może być niejednolity. Dlatego ścianę należy odpowiednio przygotować. Przed malowaniem warto też wykonać prace takie jak umieszczenie w ścianie kołków, czy gniazdek, czyli takich, które mogą naruszać płytę.

Jakie materiały potrzebne są do malowania ścian z płyty gipsowo-kartonowych?

Do malowania płyt gipsowo-kartonowych potrzebne są następujące materiały i narzędzia:
– farba podkładowa;
– preparat gruntujący;
– farba kolorowa;
– wałek malarski na krótkim i długim kiju (może być też wałek na kiju teleskopowym);
– taśma malarska;
– folia malarska;
– kuweta z ociekaczem;
– mały pędzel;
– pędzel krzywik.

Czytaj również  O czym pamiętać montując telewizor na ścianę?

Do płyt gipsowo-kartonowych najlepiej sprawdzają się wałki z krótkim włosiem.

Jak przygotować ściany z płyty gipsowo-kartonowej do malowania?
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac należy przy pomocy folii i taśmy malarskiej odpowiednio zabezpieczyć powierzchnie, które nie będą malowane – ramy okien, podłogę oraz meble. Ściany z płyty gipsowo-kartonowej przed malowaniem należy w całości zaszpachlować. Pozwoli to na ujednolicenie ich powierzchni, a także wyrówna chłonność ściany przed nałożeniem podkładu i farby właściwej. Po tym jak szpachla wyschnie należy ścianę wyszlifować i oczyścić z pyłu i innych zanieczyszczeń. Kolejnym etapem jest nałożenie specjalnego preparatu zmniejszającego chłonność. Tego rodzaju preparaty nakłada się tak samo jak farbę – przy pomocy pędzla lub wałka. Po dokładnym wyschnięciu preparatu zmniejszającego chłonność można użyć preparatu gruntującego, który zwiększa przyczepność farby właściwej, a co za tym idzie poprawia jej wydajność i pozwala na podkreślenie koloru. Preparat gruntujący potrzebuje ok. 16 godzin na całkowite wyschnięcie. Po tym czasie można przystąpić do malowania farbą kolorową.

Jak malować ściany z płyty gipsowo-kartonowej?

Jak to zostało wspomniane na początku malowanie ścian z płyty gipsowo-kartonowej nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Trzeba pamiętać o tym, że najlepiej malować je w temperaturze od 10 do 30 stopni, a nakładanie farby musi być równomierne, dlatego najlepiej użyć do tego wałka. W czasie malowania należy wykonywać ruchy w jednym kierunku. Szczególnie przy nakładaniu ostatniej warstwy farby, aby nie były widoczne pociągnięcia pędzla po wyschnięciu farby.

Czytaj również  Jakie lakiery do drewna są bezpieczne dla zwierząt?

Written by kreatorium