Malowanie natryskowe – czy warto?

Farby zazwyczaj nakłada się wałkiem umieszczonym na długim trzonku. W domach, w których jest dużo powierzchni, które trzeba pokryć farbą, ręczne malowanie byłoby bardzo czasochłonne. W związku z tym, do wykańczania różnego rodzaju powierzchni coraz częściej wykorzystuje się malowanie natryskowe. Jakie wady i zalety ma to rozwiązanie?

Jak nakłada się farbę w czasie malowania natryskowego?

Metoda malowania natryskowego opiera się na zasadzie działania aerozolu. Polega ona na rozpylaniu farby pod ciśnieniem w postaci drobnych kropelek za pomocą sprężonego powietrza. Specjalny pistolet ma niewielkie otwory, przez które wydostają się drobiny farby. Malowanie natryskowe jest wykorzystywane do pokrywania farbami karoserii, burt statków, ścian oraz do impregnacji powierzchni drewnianych. Świetnie sprawdza się także przy malowaniu przedmiotów o nieregularnym kształcie, które trudno jest pokryć farbą przy użyciu pędzla czy wałka. W czasie rozprysku można bowiem bardzo dokładnie nałożyć farbę i nie ma ryzyka powstania zacieków. Ta metoda jest znacznie szybsza i o wiele bardziej efektywna niż używanie tradycyjnego wałka lub pędzla.

Co trzeba kupić przed malowaniem natryskowym – pistolet i farba

Malowanie natryskowe wiąże się z koniecznością zakupu odpowiedniego sprzętu. Potrzebny będzie dobry pistolet, który dokładnie rozbije farbę. Niezbędny jest także elektryczny kompresor, który pod względem mocy i pojemności powinien być dobrany do rozmiaru i rodzaju malowanej powierzchni. Ponadto musimy kupić także specjalną farbę oraz rozcieńczalnik, który przyda się do jej przygotowania. Zaopatrzmy się również w odpowiednią ilość folii oraz taśm do zabezpieczenia powierzchni, które nie będą malowane.

Czytaj również  Rodzaje farb do elewacji

Wady i zalety malowania natryskowego. Czy ładnie rozprowadza farbę?

Najważniejszą zaletą malowania natryskowego jest znaczna oszczędność zarówno farby, jak i czasu. Taki zabieg przebiega szybko, gdyż w ciągu paru minut można pomalować nawet kilka metrów kwadratowych ściany, w dodatku przy naprawdę niewielkim wysiłku. Co ważne, otrzymane krycie jest dokładne, równomierne i jednolite, bez widocznych zacieków. Ta metoda gwarantuje dobre wykończenie i bardzo estetyczny efekt końcowy, a ponadto jest uniwersalna – może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku oraz na różnego rodzaju powierzchniach. Używanie pistoletu jest bardzo proste, choć wymaga pewnej wprawy i oswojenia się z urządzeniem. Sprzęt do malowania natryskowego jest drogi, więc zakup nie jest opłacalny. Zdecydowanie lepiej po prostu zamówić ekipę remontową, która dysponuje tego typu narzędziami.

Malowanie natryskowe to oszczędność czasu i farby. Otrzymana powłoka jest naprawdę gładka. Sprzęt jest jednak bardzo drogi, więc lepiej skorzystać z usług profesjonalnej ekipy remontowej.

Written by kreatorium

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *