Kolorowe pomieszczenia w domu – dla kogo?

Kolorowe farby coraz częściej wypierają tradycyjne tapety. Polacy pokochali mocne kolory, które niosą ze sobą wspaniałą energię. Jednak coraz częściej można zaobserwować też zupełnie nowy trend. Na fali zainteresowania minimalizmem, modne stały się wnętrza jasne, skandynawskie, które faworyzują biel. Czy to zatem koniec kolorowych ścian w domach i mieszkaniach?

Jak wybrać kolor idealny?

Jasne skandynawskie wnętrza wydają się optycznie większe, dodają pomieszczeniu elegancji. W porównaniu z nimi pomalowane na mocne kolory ściany wydają się przerysowane. Specjaliści od wnętrz jednak przekonują, że wcale nie trzeba rezygnować z kolorów. Dobrze jest poznać ich najmocniejsze strony i wyczarować swoje idealne wnętrza. Podstawa to ocena potencjału mieszkania. Chociaż rzadko bierze się to pod uwagę, to przy wyborze koloru farby trzeba wziąć pod uwagę takie elementy jak:

– kierunek świata, na który wychodzą okna,

– wielkość pomieszczenia,

– wielkość okien,

– grubość ścian,

– ilość godzin słonecznych.

Z kolorami zaszaleć można właściwie tylko w dużych i widnych pomieszczeniach. Tylko takie wnętrza są w stanie wydobyć ich energię. Nie wyglądają ciężko, nie sprawiają wrażenia ciemniejszych. W małych mieszkaniach, które zlokalizowane są na niższych piętrach budynku, dobrze jest zachować ostrożność. Niekoniecznie trzeba rezygnować z kolorów. Zamiast jednak tych najbardziej intensywnych, warto zdecydować się na ich jaśniejsze wersje. Wielu producentów farb ma już coraz bardziej rozbudowaną ofertę pasteli w różnych pięknych odcieniach. Można też postawić na jeden mocniejszy akcent. 3 jasne ściany i jedna znacznie ciemniejsza dla kontrastu to już typowe rozwiązanie w nowoczesnych wnętrzach.

Czytaj również  Pomysły na prezent ślubny ze srebra

Kolory dla optymistów

Sporo się słyszy o energii kolorów. Niebieski i zielony mają uspokajać, żółty i pomarańczowy dodawać energii, a czerwony pobudzać. Ile w tym prawdy? Chociaż specjaliści są przekonani, że w kolorach jest siła, to jednak nie można dać się zwariować. Zamiast ślepo wierzyć w moc kolorów, lepiej jest postawić na ulubione barwy. Słoneczny żółty kolor w jadalni, soczysto zielony w salonie albo fuksja połączona z bielą to zestawy dla optymistów, którzy lubią pełne energii, żywe, kojarzące się z wiosną i latem kolory.malowanie ścian

Jak stworzyć bajkowy pokój dla dziecka?

O ile specjaliści wciąż spierają się o kolory, to w jednym pomieszczeniu mocne barwy są bezkonkurencyjne – to pokój dziecka. Z reguły im bardziej żywe kolory, tym lepiej. A genialnym zabiegiem jest malowanie nie tylko ścian, ale i mebli. Modne jest też stosowanie farb lepszej jakości, które można szorować i zmywać. Te z wyższej półki cenowej są nie tylko intensywne i trwałe. Liczy się również ich chemiczny skład. Najlepsze farby są przyjazne nawet dla alergików.

Czy warto malować ściany?

Kolory mają znaczenie. Niezależnie czy wnętrza pomaluje się na biało, szaro, beżowo czy wybierze się mocne i pełne energii kolory. Normą jest, że w odświeżonych pomieszczeniach czujemy się zwyczajnie o wiele przyjemniej. Bardzo pozytywnie odbieramy też zmiany, które warto przeprowadzać co kilka lat. Nawet jeśli nie mamy pewności, jaki kolor będzie najlepszy, warto trzymać się jednej zasady – nowy kolor powinien bardzo różnić się od poprzedniego. Szanse na to, że będziemy zadowoleni z efektu malowania bardzo wtedy rosną.

Czytaj również  Urządzamy kuchnię!

Written by kreatorium