Jakie farby wybierać do wnętrz

Remont mieszkania wiąże się z koniecznością wykonania wielu prac, w tym także z malowaniem ścian. Oznacza to, że musimy kupić farby, a powierzchnie ścian dobrze przygotować. W sklepach jest tak duży wybór produktów do malowania, że bez poradnika możemy sobie nie poradzić. Na półkach stoją farby akrylowe, silikonowe i lateksowe, a wszystkie są emulsjami. Którą wybrać?

Jakie są rodzaje farb?

Większość farb do malowania ścian to produkty zwane emulsjami. Ich podstawowym składnikiem są żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe, które decydują o użytkowych właściwościach farby. Do emulsji dodaje się pigmenty, które odpowiadają za kolor farb. Farbami emulsyjnymi można pokrywać różne typy podłoża: cegły, tynk, beton, płyty gipsowo-kartonowe, a także drewno. Niektóre z nich mają właściwości, które pozwalają na ukrycie plam po zalaniu, więc nie trzeba stosować żadnych dodatkowych produktów. Farby emulsyjne nie kapią i są bardzo wydajne. Jeden litr wystarczy na pomalowanie od 9 do 15 m kw. ściany. Szybko wysychają i już po około 15 godzinach można korzystać z pomieszczenia, które zostało pomalowane.

Jak dobiera się farby do rodzaju pomieszczenia?

Produkowane obecnie farby do wnętrz mają bardzo dobrą jakość, ale nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu, gdyż rozpuszczalnikiem w nich jest woda. Mają także odporność na uszkodzenia mechaniczne, a w zależności od dodatków mogą być mniej czy bardziej odporne na ścieranie. Farby mogą tworzyć powłoki bardziej lub mniej odporne na ścieranie, a specyfika produktu jest opisana na opakowaniu. Najczęściej wybierane farby akrylowe z oferty renomowanego producenta tworzy powłoki, które mogą być czyszczone na sucho, a po usunięciu zabrudzenia na pewno nie zostaną plamy. W miejscach szczególnie narażonych na kontakt z kredką dziecka czy podeszwą buta sprawdzą się farby lateksowe, które można zmywać na mokro, ścierając nawet oporne plamy. Do łazienek i pralni, czyli pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, wybierzmy dedykowane do nich farby, które dodatkowo zawierają substancje chroniące malowane ściany przed działaniem grzyba i pleśni.

Czytaj również  Sposoby na znalezienie dobrego malarza

Jak wybrać kolory farb?

Kupując farby, wybieramy nie tylko ich rodzaj, ale ich kolor. Nie jest to kwestia problematyczna. Producenci oferując bowiem produkty w bardzo szerokiej palecie barw. Przed remontem warto zastanowić się, na jakim efekcie nam zależy. Przejrzyjmy zdjęcia wnętrz w internecie czy w specjalistycznych magazynach. Przed zakupem całego pojemnika farby, kupmy próbkę i pomalujemy kawałek ściany. Na stronach internetowych znajdziemy programy, w których można wykonać wizualizację kolorystyczną, ale nie powinna ona decydować o wyborze koloru, gdyż ustawienia monitora w komputerze mogą modyfikować odcienie.

Wybór odpowiednich farb do ścian nie jest łatwy, ale korzystając z kilku sprawdzonych wskazówek na pewno doskonale sobie poradzimy z tym zadaniem.

Written by kreatorium

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *