Jaką farbę użyć do wykończenia wnętrza?

Planując remont mieszkania, musimy podjąć wiele decyzji dotyczących zakupu mebli czy wystroju wnętrz. Staniemy także przed koniecznością wyboru najlepszej farby do ścian. W sklepach jest tak duży wybór, że bez poradnika możemy sobie nie poradzić. Nie ma innego wyjścia, gdyż farby kupić trzeba. Pamiętajmy, że farba musi być dobrze dobrana do rodzaju podłoża i znajdujących się na nim powłok malarskich.

Jakie rodzaje farb znajdziemy w sklepach?

Na półkach w marketach budowlanych stoi dużo farb, a większość z nich to farby emulsyjne, zwane również dyspersyjnymi. Ich podstawowym składnikiem są żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe, które decydują o użytkowych właściwościach farby. Do emulsji dodaje się pigmenty, które odpowiadają za kolor farb. Farby emulsyjne nadają się do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Można nimi pokrywać różne typy podłoża: cegły, tynk, beton, płyty gipsowo-kartonowe, a także drewno. Mają dobre właściwości kryjące, a niektóre z nich zakryją nawet trudne do usunięcia plamy. Za pomocą tego typu farb do ścian można uzyskać powłoki matowe, półmatowe lub błyszczące. Farby emulsyjne nie kapią i są bardzo wydajne. Jeden litr wystarczy na pomalowanie od 9 do 15 m kw. ściany. Szybko wysychają i już po około 15 godzinach można korzystać z pomieszczenia, które zostało pomalowane.

Czytaj również  Żywe kolory ścian

Jak dobrać farbę do rodzaju pomieszczenia?

W farbach emulsyjnych rozpuszczalnikiem jest woda. Mimo tego są one odporne na uszkodzenia mechaniczne. Kupując farbę, zwróćmy uwagę na stopień ścieralności, gdyż od tego zależy, czy powierzchnię ściany będziemy mogli czyścić na sucho czy na mokro. Takie właściwości posiadają akrylowe i lateksowe emulsyjne farby do ścian. Podwyższoną wytrzymałość na mycie mają farby lateksowe, z których, w zależności od stopnia ścieralności, można zmywać lub nawet ścierać ewentualne plamy. Do łazienek i pralni, czyli pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, wybierzmy dedykowane do nich farby lateksowe, które dodatkowo zawierają substancje chroniące malowane ściany przed działaniem grzyba i pleśni.

farby wewnętrzne do ścian

Wybieramy kolory farb do ścian

W marketach budowanych znajdziemy gotowe kolory farb do ścian, ale możemy również poprosić o stworzenie farby w kolorach dobieranych komputerowo z mieszalnika. Do wyboru mamy około 10 tysięcy kolorów farb o różnym stopniu połysku. Bez względu na to, czy kolor nam się bardzo podoba, czy może mamy wątpliwości, zamówmy próbkę i sprawdźmy, jak kolor wygląda na ścianie, którą chcemy malować. Na stronach internetowych znajdziemy programy, w których można wykonać wizualizację kolorystyczną, ale nie powinna ona decydować o wyborze koloru, gdyż ustawienia monitora w komputerze mogą modyfikować odcienie.

Wybór odpowiednich farb do ścian nie jest łatwy, ale korzystając z kilku sprawdzonych wskazówek na pewno doskonale sobie poradzimy z tym zadaniem.

Czytaj również  Pomysły na prezent ślubny ze srebra

Written by kreatorium