Jak zaoszczędzić na oświetleniu

Światło może zużyć nawet 50% wykorzystywanej energii, dlatego jej oszczędność jest bardzo ważna i powinna być brana pod uwagę na pierwszym miejscu. Duże zużycie energii to także duży koszt środowiska, ponieważ często wymieniane żarówki są wyrzucane na śmietnik. Z tego powodu warto zainteresować się nowymi technologiami i rozwiązaniami, które od lat się sprawdzają.

Najprościej jest zmienić złe nawyki

Złe nawyki zmienić najtrudniej, ale najszybciej przynoszą rezultaty. Wystarczy chwilę zastanowić się nad funkcjonalnością pomieszczeń w swoim domu i wyeliminować te nawyki, które są całkowicie zbędne. Nie od dziś wiadomo, że naturalne światło jest najzdrowsze. Poprawia ono samopoczucie i relaksuje. Dodatkowo światło słoneczne wytwarza w naszym organizmie niezbędną do życia witaminę D3, która odpowiada m.in. za odporność. Dlatego należy je wykorzystać w ciągu dnia, i nie zasłaniać np. okien roletami, gdy jest to zbędne. Osoby planujące budowę domu powinny tak ustawić dom na działce, aby salon i ogród znajdowały się po stronie południowej, gdyż tam w ciągu dnia pada najwięcej światła. W ogrodzie można zastosować lapy solarne, które naładowane energią słoneczną będą świecić całą noc nie powodując żadnych kosztów.

Wiele osób zostawia włączone światło w domu w pomieszczeniach, z których nie korzysta. Najczęściej jest to przedpokój, kuchnia, salon. Dobrą praktyką jest wyłączanie oświetlenie wszędzie tam, gdzie nas nie ma. To dotyczy również telewizora, który potrafi być włączony cały dzień w niektórych gospodarstwach domowych. Warto też pomyśleć o rozbiciu źródeł światła w domu. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się jedno, główne światło, można je rozbić na kilka mniejszych, dzięki czemu nie będą musiały się palić równocześnie.

Czytaj również  Ręczniki papierowe czy suszarka do rąk?

Potencjał oświetlenia LED

Tradycyjne żarówki wolframowe wykorzystują jedynie 5% energii przemieniając je na światło. Pozostałe 95% jest zamieniana na światło. Żarówki LED niemal całą energię wytwarzają na światło, a ich żywotność może osiągnąć 30 lat świecenia po kilka godzin dziennie. Można więc śmiało powiedzieć, że żarówkę LED kupuje się tylko raz. Jej bardzo wysoka energooszczędność bardzo sprzyja domowemu budżetowi.
Jedną z cech lamp led jest to, że mogą być ściemniane. Można więc ustawić ich natężenie, aby nie musiały świecić pełną mocą, dzięki czemu będą zużywać zdecydowanie mniej energii. Oprawy kierunkujące strumień światła są skuteczniejsze od tych, które je rozpraszają wokół, ponieważ w przypadku tych drugich tylko część światła wędruje tam, gdzie chcemy. Oprawy nakierunkowujące można skierować na ścianę, dzięki czemu odpite światło będzie nie tylko przyjemniejsze, ale również bardziej oświetli pomieszczenie Warto je też czyścić regularnie, ponieważ brud może osłabić ich światło nawet o połowę!

Lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu doskonale się sprawdzą w ogrodzie i przed domem, kiedy to włączają się tylko wtedy, gdy wykryją ruch. Takie lampy z powodzeniem odnajdą się również w domu, np. w holu czy przy oświetleniu schodowym. Światło będzie włączone tylko wtedy, kiedy będzie to potrzebne.

Czytaj również  Wykształcenie budowlane to gwarancja zawodu

 

Written by kreatorium