Jak układać płytki podłogowe ?

Stwierdzenie, że podłoga to ważny element pomieszczenia brzmi jak banał. Można mieć cudowne ściany, ale wnętrze nie będzie ładne, jeśli nie zadbamy o podłogi. Wielość materiałów i zdobień daje duże pole do popisu wyobraźni projektanta wnętrz. Przeglądając ofertę producentów płytek podłogowych można dostać zawrotu głowy. Jak więc wybrać i ułożyć płytki?

Jakie płytki wybrać ? Rozdaje płytek podłogowych

Płytki podłogowe to duża grupa produktów o różnych właściwościach i zastosowaniach. Poza płytkami ozdobą naszego mieszkania może być także mozaika podłogowa, która ostatnio bije rekordy popularności. Wciąż bardzo popularna jest terakota, którą wykonuje się z gliny, do której dodaje się inne surowce naturalne. Płytek terakotowych nie można stosować na zewnątrz pomieszczeń, gdyż nasiąkają wodą, ale doskonale sprawdzą się w kuchni czy łazience. Innym rodzajem płytek podłogowych jest gres, który robi się z mieszanki surowców (glin białego wypału, kaolinu, skaleni, piasku kwarcowego i barwników). Wyróżniamy następujące rodzaje gresu: naturalny (nieszkliwiony),

szkliwiony (z wyglądu przypominający terakotę). Gres jest bardzo twardy i spoisty, nie nasiąka wodą, w związku z czym wykonane z niego płytki podłogowa czy podłogowa mozaika mają uniwersalne zastosowanie. Kompozyty i konglomeraty zaś wykonuje się z mieszanek mielonego kamienia naturalnego i gresu lub ze zmielonego kamienia o różnej granulacji (mączki, piasku, grysu), żywicy poliestrowej i włókien szklanych. Są one tańszym odpowiednikiem naturalnego kamienia, który wygląda pięknie, ale wymaga zabezpieczania (impregnacji), gdyż łatwo go zaplamić. Mozaikę podłogową wykonuje się z tych samych materiałów; płytki są po prostu bardzo małe i można z nich tworzyć fantazyjne wzory.

Montaż podłogowych płytek

Montaż podłogowych płytek

Układanie płytek podłogowych

Samodzielne układanie płytek bezwzględnie należy zacząć od właściwego przygotowania podłoża; powinno ono być zwarte i nośne. Zbyt miękkie podłoże sprawi, że upływ czasu i nacisk staną się powodem odpadania płytek podłogowych, a tego przecież nie chcemy. Dobrze przygotowane podłoże trzeba zagruntować specjalną emulsją gruntującą, która zwiększa jego odporność na wilgoć. Kolejnym etapem jest nakładanie zaprawy, którą również trzeba dobrać, zwracając uwagę na rodzaj płytek, które wybieramy. Dodatkowym parametrem jest tzw. czas otwarty, który informuje o tym, w jakim czasie od momentu położenia zaprawy klejącej należy położyć płytki czy mozaikę podłogową, aby miały one dobrą przyczepność. Zależy przede wszystkim od temperatury, w jakiej układamy płytki. Istotne jest, byśmy dobrze rozplanowali pracę oraz przemyśleli układ płytek podłogowych. Nie chcemy przecież, by nasze nowa mozaika podłogowa wyglądała źle, bo na jej środku musieliśmy coś dociąć, bo nie starczyło miejsca. Przechodząc do układania płytek, musimy wiedzieć, w jakim układzie chcemy je ułożyć. Wyróżnia się kilka sposobów układania płytek podłogowych: prosty, w którym fugi są równoległe do krawędzi płaszczyzny, które przecinają się, tworząc krzyże; karo, gdzie płytki mają siatkę fug ustawioną od kątem 45 stopni w stosunku do ścian; mijankowy, w tej metodzie kolejne rzędy płytek są przesunięte względem poprzednich; mieszany, w którym duże płytki układa się
w połączeniu z małymi, co daje efekt przesunięcia w obu kierunkach.

Czytaj również  Podłoga drewniana czym malować

Bez względu na to, jakie płytki wybierzemy i jak będziemy je układać, pamiętajmy o tym, by dokładnie wszystko przemyśleć i zaplanować tak, by móc przez długie lata cieszyć oczy piękną podłogą.

Written by kreatorium