Ile zarabia malarz pokojowy?

malarz pokojowyWybór zawodu to bardzo trudna, a jednocześnie poważna decyzja. Wielu gimnazjalistów chce po zakończeniu tego etapu edukacyjnego kontynuować naukę w szkole zawodowej, by jak najszybciej zdobyć zawód i znaleźć pracę. I tu pojawia się pytanie, jaki zawód? Przedstawiciele jakiej profesji dobrze zarabiają? I w końcu – czy może opłaca się zostać malarzem pokojowym?

Czym zajmuje się malarz?

Malarz pokojowy ma bardzo dużo zadań, a tylko perfekcyjne  ich wykonywanie daje mu szansę na zawodowy sukces rozumiany jako możliwość wykonywanie zleceń dla wielu klientów i, co za tym idzie, dobry zarobek. Do zadań fachowcy od malowania należy więc pokrywanie farbą różnych powierzchni w pomieszczeniach i na zewnątrz budynków; powinien więc wiedzieć także, jak pomalować elewacje, dach i obiekty wokół budynków, na przykład latarnie, ławki, ogrodzenia.

Nie brzmi to jak niezwykle skomplikowana lista zadań; w końcu każdy potrafi złapać za pędzel i wałek i kilka razy pomazać farbą po ściennie. Trzeba jednak pamiętać, że malarz pokojowy musi dobrze przygotować do pracy siebie, sprzęt i powierzchnię, którą przyjdzie mu zmienić. Malowanie to ostatni etap pracy; przedtem ścianę trzeba naprawić i wygładzić, czyli zagipsować i zaszpachlować dziury, wygładzić i wyczyścić. Poza tym należy przyrządzić i wymieszać farby oraz zaprawę malarską. A wszystko to w asyście kurzu, brudu i hałasu. Lekko nie jest, prawda?

Czytaj również  Jakie farby wybierać do wnętrz

Czy to się w ogóle opłaca?

Kurz, brud, ciężka praca to nieodłączne elementy codzienności malarza pokojowego. Czy opłaca się wykonywać te czynności? Rzecz jasna, satysfakcja z wykonanej pracy tez jest ważna, ale gratyfikacja finansowa też ma znaczenie, z pewnością większe.

Malarz, który będzie u kogoś zatrudniony, będzie dostawał tzw. stawkę godzinową; obecnie wynosi ona około 12 zł (netto) dla malarza pokojowego oraz 10 zł dla pomocnika malarza. Zważywszy na przewidziane ustawą 40 godzin pracy w tygodniu, miesięcznie może zarobić  około 2200 zł. Malarze zazwyczaj pracują dłużej niż 8 godzin dziennie. Każdy z nas, kto miał w domu remont (a kto nie miał, prawda?) wie, że fachowcy od malowania ścian potrafią pracować 10, a nawet 12 godzin dziennie, więc jeśli pracodawca uczciwie zapłaci za wszystkie godziny pracy, malarz pokojowy może zarobić nawet ponad 3000 zł netto miesięcznie.

A ile zarabia się „na swoim”?

Nie każdy chce i lubi pracować z ekipą i wykonywać polecania przełożonego. Podobnie jest malarzami; część z nich zakłada swoją firmę. Samodzielna działalność gospodarcza to szansa na wyższe zarobki, ale należy pamiętać, że wiążą się z koniecznością dopełniania wielu (często czasochłonnych i nieco skomplikowanych)  formalności. Malarz pokojowy „na swoim” może zarobić więcej. Zazwyczaj ustala ona tak zwaną stawkę za metr kwadratowy, co oznacza, że klient płaci za wykonanie określonych prac na 1 m kwadratowym powierzchni. Kwota zależy od rodzaju wykonanych prac, a waha się między  6 a 8 zł za 1 m kwadratowy dwukrotnego malowania pomieszczenia w jednym kolorze do 8-9 zł za łączenie 2-3 kolorów. Gruntowanie  to koszt od 1 do 2 złotych za metr. Profesjonaliści nie pobierają dodatkowych opłat za drobne naprawy ścian i sufitów, pomagają w wyborze materiałów i dobrze zabezpieczają mieszkanie czy dom. Dobry malarz pokojowy prowadzący własną firmę może więc zarobić całkiem dużo.

Czytaj również  Pierwsze kroki po wprowadzeniu do nowego mieszkania

Zarobki malarzy są uzależnione od wielu czynników, ale bez wątpienia ci najlepsi zarabiają dużo więcej niż ci, których zdarza nam się określać partaczami. Podobnie jest u przedstawicieli każdego zawodu. Jeśli jesteś dobrym czeladnikiem i profesjonalistą, lista klientów będzie bardzo długa, a zarobki całkiem niezłe.

Written by kreatorium