Zainwestuj w tynki elewacyjne

Tynk elewacyjnyNajważniejsze jest pierwsze wrażenie – nie inaczej jest w przypadku domów, które najpierw widziane są z zewnątrz. Dobre tynki elewacyjne to inwestycja na lata. Warto wybrać dobrze i postawić na wysoką jakość, która zagwarantuje idealny stan ścian zewnętrznych. Jak to zrobić?

Zwróć uwagę na czynniki zewnętrzne

To na jakim terenie znajduje się dom i w jaki sposób jest ocieplony ma duże znaczenie podczas wybory tynku. W przypadku izolacji ze styropianu nie ma z tym problemu – wówczas odpowiednie będą wszystkie tynki elewacyjne. Jednak jeśli do ocieplenia została zastosowana wełna mineralna najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie tynku silikonowego, silikatowego lub mineralnego. Oprócz rodzaju izolacji warto określić także położenie budynku. Jeśli znajduje się on w miejscu narażonym na wilgoć, należy zainwestować w tynk o właściwościach hydrofobowych. Natomiast jeżeli w pobliżu domu przebiega ruchliwa droga, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie tynk, do którego nie przylegają zanieczyszczenia.

Tynki akrylowe i silikonowe

Tego typu tynki elewacyjne należą do najpopularniejszych i mają podobne właściwości. Charakteryzuje je łatwość nakładania oraz elastyczność. Tynki akrylowe i silikonowe tworzą szczelną powłokę, która nie przepuszcza wilgoci. Elastyczność sprawia, że ściany nimi pokryte są odporne na zarysowania. Tynki silikonowe tworzą powłokę, która „czyści się” samodzielnie. Oznacza to, że deszcz nie wsiąka w ścianę, a spływa po niej usuwając zabrudzenia. Zarówno tynki silikonowe jak i akrylowe umożliwiają otrzymanie różnorodnych barw i faktur.

Tynki mineralne

Struktura tego tynku nieco różni się od silikonowych i akrylowych. Jest on bowiem kupowany w workach w formie proszku, który wymaga rozrobienia w wodzie. Istotną cechą tego typu tynków elewacyjnych jest ich trwałość, która wcale nie pogarsza się z upływem lat. Zaletą tynków mineralnych jest również paroprzepuszczalność sprawiająca, że ściany mogą „oddychać”. Są one tańsze od tynków silikonowych i akrylowych, jednak ich położenie wymaga większej staranności i odpowiednich warunków pogodowych.

Tynki silikatowe

Ich nałożenie, podobnie jak w przypadku tynków mineralnych, jest nieco trudniejsze. Szczególnie istotne są odpowiednie warunki pogodowe. Ich zaletą jest alkaiczność – sprawia ona, że tego typu tynki elewacyjne są odporne na grzyby i mikroorganizmy. Charakteryzują się one również wysoką trwałością. Podczas nakładania tynku na ścianę warto zabezpieczyć elementy budynku, takie jak ramy okienne i szyby, ponieważ tynk ciężko z nich usunąć.

Tynki mozaikowe

Dzięki tynkom elewacyjnym możemy uzyskać bardzo ciekawy efekt wizualny. Dużą ich zaletą jest także trwałość i wodoodporność. Są one również bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu świetnie sprawdzają się na domowych elewacjach.

Wybór odpowiedniego rodzaju tynku zwykle uzależniony jest od kilku czynników. Po ich przeanalizowaniu warto zadecydować jaką kwotę chcemy przeznaczyć na ten zakup. Często lepiej zainwestować więcej i cieszyć się zadowalającym efektem przez lata.

Written by kreatorium