Tynkujemy elewację

The worker puts the stucco on the wall

Własny dom to już pewna oznaka prestiżu. Ale robi wrażenie tylko wtedy, jeśli jest naprawdę zadbany i ma ładne, zielone obejście. Właśnie dlatego tak popularne jest obecnie zakładanie ogrodów, a sam dom zaleca się odświeżać od zewnątrz nawet co kilka lat. Piękna elewacja robi spore wrażenie, a koszty takiego remontu wcale nie są zastraszająco wysokie.

Podstawowe rodzaje tynków zewnętrznych

Kiedy planuje się remont, bardzo szybko można się zorientować, że w sklepach jest co najmniej kilka różnych rodzajów tynków. Jak dobrać ten odpowiedni do własnego domu? Czym się kierować? Czy ważna jest tylko cena albo jakość, czy coś jeszcze?

Nowoczesne tynki elewacyjne tworzone są w dużej mierze głównie z myślą o podłożu, na którym mają być położone. Na podłoża mineralne najlepiej jest więc wybierać tynki elewacyjne mineralne, można wybrać tynki elewacyjne cementowe albo wapienne. Dość popularne są też tynki elewacyjne akrylowe. Różnią się one nie tylko składem, ale przede wszystkim właściwościami, wszystkie znajdziesz na http://www.malfarb.pl/porady/

 

Popularne tynki akrylowe – za i przeciw

Najbardziej popularne są obecnie tynki elewacyjne akrylowe. Docenia się je przede wszystkim za atrakcyjną cenę. Ponadto są trwałe, w miarę elastycznie i nie sprawiają większych problemów przy aplikacji. Trzeba się jednak liczyć też z tym, że tego rodzaju tynki nie nadają się na każde podłoże. Jeśli budynek jest ocieplony watą mineralną, z uwagi na niską paroprzepuszczalność, lepiej zdecydować się na tynk mineralny. Tynk elewacyjny akrylowy będzie natomiast odpowiedni do budynków ocieplonych styropianem.

Warto też pamiętać, że tynk akrylowy słabo radzi sobie z wilgocią, a z uwagi na skład, jest też bardzo dobrą pożywką dla drobnoustrojów i grzybów. Zawczasu więc dobrze się zastanowić nad zakupem odpowiednich preparatów, by przedłużyć żywotność tynku i przerwę między kolejnymi remontami.

Applying plaster on the wall using a trowel

Trwałe tynki silikonowe i mineralne

Specjaliści od budownictwa bardzo chwalą natomiast tynki mineralne oraz jeszcze lepsze tynki silikonowe. Co prawda najdroższe, jeśli chodzi o tynki elewacyjne, ale jednocześnie najtrwalsze i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Tynki silikonowe to najlepsza propozycja, jeśli odświeża się dom nad jeziorem, stawem, rzeką czy nad morzem.

A może tynk mozaikowy?

Hitem jeśli chodzi o tynki elewacyjne są ostatnio tynki mozaikowe, które pozwalają zmienić dom nie do poznania, a przy okazji ukryć drobne niedoskonałości ścian. Tynki mozaikowe świetnie zakrywają nierówności, maskują pęknięcia. Wyglądają jednak najlepiej, jeśli odpowiednio przygotuje się dla nich podłoże.

Niezależnie jaki rodzaj tynku się wybierze, warto zadbać, by podłoże zawczasu zostało odpowiednio oczyszczone, wyrównane, odgrzybione. Z kolei do samego nakładania tynku dobrze jest zaopatrzyć się we wszystkie podstawowe narzędzia. Podstawa to solidna kielnia oraz paca. Warto mieć też mieszadło, by nadać tynkowi jeszcze przed nałożeniem na ściany jednolitą strukturę. Tynk najlepiej jest nakładać przy dodatnich temperaturach, dobrze jest unikać tak samo deszczu, jak i słońca.

Written by kreatorium