Tynk akrylowy czyli najlepsze wykończenie elewacji.

Już na etapie projektowania domu trzeba zdecydować o rodzaju tynku, jaki zostanie położony na zewnętrznych ścianach budynku. To, w jakiej technologii będzie stawiany dom oraz jakiego rodzaju ocieplenie zostanie zastosowane, determinuje wybór między tynkami akrylowymi, mineralnymi, sylikonowymi i silikatowymi.

Od projektu do realizacji

Gdy planujemy postawienie domu, najczęściej zaczynamy od przeglądania gotowych projektów. Gdy już dokładnie wiemy jaki będzie nasz dom, zaczynamy wyobrażać sobie szczegóły, w tym kolor elewacji i dachówki. Na tym etapie planowania można zadecydować czy budynek zostanie ocieplony wełną mineralną czy styropianem. Ta ostatnia termoizolacja może być pokryta każdym rodzajem tynku, zaś na wełnie mineralnej nie kładzie się tynków akrylowych. Rodzaj ociepliny oraz wierzchniej warstwy wykończeniowej znacząco wpływają na koszty budowy.

Wielobarwne tynki akrylowe

Przy budowie domu podejmuje się mnóstwo decyzji, a wiele z nich jest nieodwracalnych. Stąd niektórzy inwestorzy całkowicie zdają się na wiedzę fachowców. Inni budujący dom często starają się jak najwięcej dowiedzieć o materiałach i rozwiązaniach technologicznych, bo chcą znać swój dom na wylot.

Podejmują optymalne i ekonomiczne decyzje trzeba brać pod uwagę mnóstwo czynników. Nie ulega wątpliwości, że jednym z priorytetów jest trwałość budynku, a zaraz za nią estetyka i względy praktyczne. Tynki akrylowe nie należą do najtańszych, jednak są produkowane w dużej gamie barw. W przeciwieństwie do mineralnych mogą mieć nasycone, ciemne kolory. Dom otynkowany preparatem mineralnym także może zyskać soczysty kolor, ale dopiero po pomalowaniu murów farbą fasadową. Akryle tworzą elastyczną powłokę, co sprawia, że są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Tynki akrylowe zachowują bardzo długo swój pierwotny kolor, natomiast mineralne z czasem blakną i powłoka wymaga ponownego malowania. Choć akryle stosunkowo szybko się brudzą (ale i tak wolniej niż mineralne), to bardzo łatwo umyć je zwykłą wodą i większość właścicieli na pewno da radę zrobić to samodzielnie. Tynkowanie akrylowe ma też i tę zaletę, że preparat kupuje się jako gotową do użycia mieszankę i nawet, jeśli w czasie robót jej zabraknie zwyczajnie można ją dokupić. Z mineralnymi nie jest już tak łatwo, bo trzeba mieszać jego składniki przed użyciem w ściśle określonych proporcjach i tu łatwo o pomyłkę, skutkiem czego fasada może mieć różne odcienie.

Budowa domu jest inwestycją kosztowną, wymaga więc dobrej kalkulacji. Jeśli budynek będzie ocieplony styropianem (tańszym niż wełna mineralna) i położy się na niego nieco droższy tynk akrylowy, to i tak wykończenie domu będzie tańsze. Nie można bowiem pominąć kosztów robocizny. Położenie jednej warstwy akrylu pochłonie mniej pieniędzy niż kładzenie tynku mineralnego, a następnie pokrywanie całości farbą elewacyjną.

Written by kreatorium