Rodzaje dostępnych na rynku szaf

Szafa to mebel niezbędny w każdym domu. Bez niej na naszych ubraniach szybko zacznie osiadać kurz, a znalezienie w stosach rzeczy ulubionej sukienki lub żakietu będzie graniczyć z cudem. Wybór dobrej szafy jest więc podstawą utrzymania porządku w domu oraz sposobem na wygodne przechowywanie ubrań. Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Monumentalny antyk kontra minimalistyczna bryła

Dostępne na rynku szafy różnią się od siebie właściwie wszystkim – wielkością, kształtem, kolorami, sposobem otwierania oraz wnętrzem. Możemy więc wybrać solidną szafę dębową z licznymi zdobieniami, której nie powstydziliby się nasi pradziadkowie, albo supernowoczesną bryłę z drzwiami przesuwnymi. Która z nich będzie lepsza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy bowiem od naszych potrzeb i miejsca, którym dysponujemy. W obszernej sypialni sprawdzi się właściwie każdy typ mebli, lecz do niewielkiego mieszkania warto wybrać szafę z drzwiami przesuwnymi, która zapełni wnękę i zarazem optycznie powiększy pomieszczenie dzięki lustrzanej powierzchni. W najmniejszych pokojach możemy natomiast zainstalować zamiast szafy drzwi przesuwne, które pozwolą nam utrzymać porządek, a przy tym zajmą o wiele mniej miejsca niż tradycyjny mebel.

Oprócz szaf z drzwiami przesuwnymi i tradycyjnymi dostępne są także meble z drzwiami składanymi, które można nie tylko „złamać” w połowie, ale także przesunąć. Dzięki ich zastosowaniu uzyskamy wygodny dostęp do wszystkich zakamarków szafy.

Co kryje wnętrze mebla?

Szafy oferowane przez producentów mebli różnią się od siebie także wnętrzem – mogą zawierać same półki, podwieszane systemy do segregowania ubrań, miejsce na wieszaki oraz wygodne szuflady. Nowoczesne meble są już zwykle wyposażone w systemy wewnętrznego oświetlenia, które są bardzo pomocne, gdy musimy wyjść z domu w zimowy, ciemny poranek. Dzięki dodatkowym lampkom będziemy mogli z łatwością odnaleźć wszystkie elementy garderoby, nie budząc przy tym innych domowników światłem lampy sufitowej.

Przy wyborze szafy warto zwrócić też uwagę na to, by zawierała przynajmniej jeden, a najlepiej dwa drążki służące do zawieszenia ubrań, kilka półek oraz szuflad i jeden podwieszany system segregowania odzieży, w którym możemy przechowywać dodatki, np. kapelusze, apaszki, paski do spodni oraz szaliki i rękawiczki. Korzystając z tak urządzonej szafy zaoszczędzimy czas, który dotąd traciliśmy na poszukiwanie potrzebnych ubrań lub ich dodatkowe prasowanie.

Wybór szafy ma istotny wpływ na wygląd naszego wnętrza. Mebel powinien równocześnie pasować pod względem stylistycznym do pozostałych przedmiotów i umożliwiać komfortowe przechowywanie odzieży. Znalezienie idealnej szafy to duże wyzwanie, warto jednak poświęcić na nie czas, by cieszyć się wygodą i pięknym wyglądem mebla przez wiele kolejnych lat.

Written by kreatorium