Praktyczne zastosowanie klejów termotopliwych

 

hot stick glue gun on cup. red fabrick and doll on white table.

Na co dzień korzysta się z wielu rodzajów klejów. Najpopularniejsze są te przeznaczone do papieru oraz kleje uniwersalne, które świetnie spajają różnego rodzaju materiały. Warto zwrócić także uwagę na kleje termotopliwe występujące najczęściej w formie lasek, które nakłada się po stopieniu za pomocą specjalnych pistoletów.

 

Czym są kleje termotopliwe?

 

Kleje termotopliwe aktywują się dopiero pod wpływem podwyższonej temperatury. Po ogrzaniu do około 150 stopni Celsjusza topią się i przechodzą z postaci stałej w płynną. Dopiero wówczas są gotowe do użycia. Ich głównym składnikiem jest kopolimer etylenu z octanem winylu (EVA) bądź poliuretanu (PUR) czy poliolefiny (PO). Często do klejów termotopliwych dodawane są również żywice naturalne i syntetyczne, antyutleniacze, woski oraz wypełniacze mineralne i platyfikatory. Kleje te dostępne są w postaci lasek, granulek lub poduszek.

 

Cechą charakterystyczną klejów termotopliwych jest wysoka lepkość, punkt mięknięcia (temperatura, w której klej zmienia konsystencję ze stałej na półpłynną) oraz  temperatura pracy (150-180 stopni Celsjusza) i kolor – biały, żółtawy lub przezroczysty.

 

Jakie jest zastosowanie klejów termotopliwych?

 

Kleje termotopliwe w formie granulek lub poduszek używane są przede wszystkim w miejscach, gdzie potrzebne są duże ich ilości. Klej rozpuszczany jest wówczas w specjalnych zbiornikach, a następnie aplikowany na klejone powierzchni przy pomocy węży odpornych na działanie podwyższonej temperatury. Innym sposobem rozprowadzania jest miejscowe nakładanie kleju dzięki wykorzystaniu pistoletów przemysłowych. Kleje tego typu znajdują zastosowanie głównie w fabrykach produkujących meble, gdyż doskonale spajają nawet elementy o znacznych rozmiarach. Często wykorzystują je również budowlańcy. To przy pomocy klejów termotopliwych przyklejane są listwy i wykładziny, a niekiedy także i meble. Kleje tego rodzaju stosowane są też w kwiaciarniach jako spoiwo podczas układania dekoracji kwiatowych.

 

Czy kleje termotopliwe można wykorzystać w domu?

 

Przede wszystkim wSilicone gunarto pamiętać, że klej termotopliwy działa tylko wówczas, gdy zostanie dobrze rozgrzany. Potrzebne jest więc odpowiednie narzędzie grzewcze. W domu najlepiej sprawdzą się kleje w formie lasek, które wprowadza się do specjalnego pistoletu podłączonego do prądu. Dopiero kiedy klej osiągnie wymaganą temperaturę i zacznie się powoli topić, można nakładać go na klejoną powierzchnię i scalić z drugim elementem.

 

W rzeczywistości kleje termotopliwe nie są trudne w użyciu. Przy ich pomocy możliwe jest skuteczne sklejenie zepsutych zabawek, rozwalonych kartonów, rozdartych tapet itd. Dobrze sprawdzają się podczas klejenia mniejszych i większych elementów, a także wówczas gdy wymagana jest duża precyzja. Kleje termotopliwe doskonale kleją także biżuterię i różnego rodzaju materiały np. drewno, szkło, ceramikę czy plastik. Jest to świetnie rozwiązanie dla osób, które zajmują się rękodziełem w szerokim tego słowa znaczeniu. Przydają się również m.in. w modelarstwie.

 

Written by kreatorium