Podłoga drewniana czym malować

jak malować drewnianą podłogę

 

 

Do środków, które można wykorzystać do pokrycia podłogi drewnianej należą zarówno lakiery do drewna jak i oleje. Dlatego pytanie jakim nie jest do końca bezzasadne. Lakierowanie drewna oraz olejowanie mają swoje wady i zalety. Wybór jest uzależniony od tego, czego oczekuje się po pokryciu podłogi.

 

Kiedy lakiery do drewna a kiedy oleje?

 

Rodzaj środka, który zostanie wykorzystany zależy w dużej mierze od rodzaju drewna, z którego wykonana jest podłoga. Olej jest dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy dysponuje się podłogą z twardego drewna krajowego (np. dębową, jesionową, akacjową) lub egzotycznego (np. eukaliptus, iroko, merbau). Jeśli zaś posiada się podłogę z miękkiego drewna (np. sosnowego, wierzbowego, świerkowego) wówczas najlepszym rozwiązaniem będą lakiery do drewna. Jest to spowodowane tym, że lakierowanie drewna powoduje powstawanie na powierzchni podłogi mocnej warstwy wierzchniej, która zabezpiecza ją przed wilgocią, zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi.

 

O powyższych zasadach warto szczególnie pamiętać już podczas wybierania drewna na podłogę, aby móc zastosować najbardziej pożądany sposób pokrycia.

 

Jakie wady i zalety mają olejowanie i lakierowanie drewna?

 

Obydwa preparaty tworzą warstwy ochronne o odmiennych właściwościach. Jeśli chodzi o ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, to lakierowanie drewna ma przewagę nad olejowaniem. Powierzchnia podłogi pokryta olejem ma większą podatność na zarysowania oraz ścieranie, z którymi doskonale radzą sobie lakiery do drewna.

 

W przypadku odnawiania i pielęgnacji powierzchni lepszy jest olej, ze względu na to, że lakier mimo swojej trwałości, potrzebuje zabiegów o dużej czasochłonności i pracochłonności. Co więcej nawet mało starta powierzchnia podłogi, może się wiązać z koniecznością wykonania zabiegu cyklinowania w całości, a później położenia na niej ponownej warstwy lakieru. Jak wiadomo samo przygotowanie pokoju pod takie zabiegi jest dość kłopotliwe.

 

Odnawianie powierzchni olejowanej jest łatwiejsze. Lakierowanie drewna traci więc względem olejowania, biorąc pod uwagę renowację powierzchni. Dzieje się tak dlatego, że ubytki oleju na powierzchni podłogi można w bardzo łatwy sposób uzupełnić, co ciężko wykonać, gdy na podłodze są położone lakiery do drewna. Miejscowe uzupełnianie nie wiąże się z żadnym ryzykiem odnośnie obawy przed tym, że będzie widoczna różnica między starą, a nową powłoką.

 

Olejowanie i lakierowanie drewna – o czym pamiętać?

 

Zarówno olejowanie jak i lakierowanie drewna musi być wykonywane w temperaturze minimum 5°C, a maksimum 20°C. W niższej temperaturze preparaty schną zbyt wolno, a w wyższej z kolei za szybko. Lakiery do drewna schnąc w takich warunkach tworzą efekt zakładek na krawędziach łączenia poszczególnych warstw. Natomiast oleje mogą nie zostać wchłonięte przez drewno, czego wynikiem może być cienka, lekko świecąca powłoka na powierzchni podłogi.

 

Lakier nakłada się w ilości 2 – 3 warstw przy użyciu pędzla lub wałka. Im więcej cienkich warstw zostanie naniesionych tym lepiej. W przypadku oleju jedna równomiernie położona warstwa jest wystarczająca.

Written by kreatorium