Niezastąpiony pomocnik w branży florystycznej

Jeżeli myślisz, że podstawowym narzędziem pracy florysty są kwiaty, to jesteś w błędzie. Układanie kompozycji złożonych m.in. z roślin, szyszek, wstążek oraz drewna wymaga zastosowania pistoletu na klej termotopliwy. Bez niego finezyjne wiązanki rozpadałyby się już podczas wyjmowania z wazonu.

Czarodziejska różdżka florysty

Pistolet na klej termotopliwy działa trochę jak czarodziejska różdżka – choć jest niewielki i poręczny, może trwale łączyć ze sobą tak zróżnicowane materiały, jak tkaniny, płatki kwiatów, drewno, papier oraz zasuszone liście. Przyrząd ten umożliwia konstruowanie bukietów oraz wielostopniowych kompozycji roślinnych bez konieczności stosowania dodatkowych wiązań lub nieestetycznych rusztowań podtrzymujących dzieła florystów. Zwykle wystarczy tylko jedna kropla kleju, by w ciągu kilku sekund dokleić do wieńca misternie ułożoną wstęgę lub umieścić na delikatnych płatkach róży miniaturowego motyla, który nie spadnie nawet wtedy, gdy właściciela bukietu zaskoczy nagła ulewa. Choć klej termotopliwy wykorzystuje się w różnych branżach – chętnie stosują go rzemieślnicy oraz osoby lubiące tworzyć rękodzieła, to ze względu na swoje właściwości najbardziej ceniony jest właśnie przez florystów. Nie ma bowiem innego, równie powszechnego w użyciu preparatu, który byłby w stanie skleić liście lub kwiaty z elementami tkanin lub plastiku, bez ryzyka uszkodzenia delikatnych części roślin.kleje termotopliwe

Klej termotopliwy – najlepszy pomocnik bukieciarza

Co sprawia, że zdaje on egzamin nawet w pracowni najbardziej wymagającego florysty? Odpowiedź jest prosta – tajemnica tkwi w niskiej temperaturze klejenia materiałów. Tradycyjne pistolety do klejenia, które stosuje się w innych branżach, podgrzewają lepką substancję do około 200 stopni Celsjusza. Rośliny narażone na kontakt z klejem o tak wysokiej temperaturze od razu uległyby zniszczeniu, dlatego mistrzowie tworzenia bukietów wybierają pistolety rozgrzewające klej tylko do 100-120 stopni. Umożliwia to nie tylko swobodne łączenie różnych materiałów z wszystkimi częściami kwiatów, ale również formowanie palcami kształtu kleistych kulek. To duże ułatwienie, ponieważ w pracy florysty niezbędna jest precyzja, a dzięki tej właściwości kleju termotopliwego możliwe jest szybkie skorygowanie ewentualnych niedociągnięć za pomocą jednego ruchu dłoni.

Nie bez powodu mówi się więc, że pistolet z klejem o perłowej barwie jest niezastąpionym pomocnikiem w branży florystycznej. Bez niego możliwości tworzenia kompozycji roślinnych byłyby bowiem znacznie ograniczone.

Written by kreatorium