Lakier czy bejca – co wybrać?

Bejca do drewna to produkt, który często się stosuje do wykańczania drewna. Preparaty tego typu występują w wielu rodzajach, więc mają dużo zastosowań. W sklepach znajdziemy także farby, lazury i lakiery do drewna. Lakier zabezpiecza podłogę i inne powierzchnię przed zniszczeniem. Jakie właściwości mają te produkty? Który wybrać?

Zalety bejcy do drewna

Bejca do drewna jest wodnym roztworem barwników i substancji ochronnych. Około 90% objętości całego preparatu stanowi woda, więc bejca jest bardzo płynna. Dobrze wnika w głębsze warstwy drewna, umożliwiając doprowadzenie tam substancji ochronnych i barwiących. Barwniki są rozcieńczone, dzięki czemu preparat podkreśla usłojenia drewna. Jest to duża zaleta estetyczna. Można zmienić barwę drewna, a jednocześnie nie straci ono swojego naturalnego uroku. Poza wodną bejcą w sklepach znajdziemy także bejce rozpuszczalnikowe lub olejne. Mają one inny skład i właściwości chemiczne, ale podobne właściwości estetyczne. Jeśli chcemy pomalować schody, wybierzmy bejcę, która wnika głęboko w drewno i ma dużą zawartość substancji ochronnych. Sprawia to, że delikatne starcie wierzchniej warstwy nie jest widoczne, a przecież schody są intensywnie eksploatowane. Takie właściwości mają bejce olejowe i rozpuszczalnikowe. Chcąc pomalować twarde drewno dębowe możemy wybrać dowolną bejcę, a wybór powinien zależeć od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Drewno sosnowe jest bardzo miękkie, więc najczęściej barwi się je bejcami wodnymi. Jeśli chcemy olejować drewno, pod olej nałóżmy bejcę olejową, a do drewna fornirowanego wybierzmy bejcę rozpuszczalnikową, najlepiej nitrową. Meble możemy wykończyć dowolną bejcą, świetnie sprawdzi się wodna. Bejca nadaje drewnu kolor, ale nie zabezpiecza go przed działaniem wody, więc po bejcowaniu trzeba nałożyć lakier.

Kiedy wybrać lakier?

Dobór właściwego lakieru do drewna ma wpływ na to, jak podłoga wygląda i jak będzie się prezentowała przez lata użytkowania. Lakierowanie podłogi jest więc koniecznością, jeśli chcemy, by podłoga była odporna na uszkodzenia. Bejca może zmienić kolor podłogi i nadać jej ładny odcień, ale lakier jest niezbędny, by dobrze ją zabezpieczyć przed zniszczeniem. W sklepach znajdziemy lakiery rozpuszczalnikowe i na bazie wody. Te pierwsze są bardzo twarde, odporne na uszkodzenia, wilgoć i działania detergentów. Ich głównym składnikiem jest rozpuszczalnik, który ma charakterystyczny, bardzo nieprzyjemny zapach wydzielający się podczas wysychania powierzchni. Lakier olejno-żywiczny tworzy powłoki bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych. Za najlepsze uważa się lakiery poliuretanowe występują w wersji jedno- lub dwuskładnikowej, które są bardzo elastyczne i odporne na wilgoć. Jeśli odpowiednio zakonserwujemy drewnianą podłogę, będzie długo pięknie wyglądać. Lakierowanie podłogi jest czasochłonnym zajęciem, ale daje wspaniały efekt. Zmieńmy kolor podłogi za pomocą bejcy, a następnie nałóżmy lakier, który zabezpieczy ją na kilka lat.

Written by kreatorium