Kolacja w restauracji

Wyjątkowe okazje często świętuje się wizytą w eleganckiej restauracji. Niektórzy w takim środowisku czują się jak ryba w wodzie, dla innych jest to powód do zdenerwowania. Nie każdy bowiem wie, do czego służą wszystkie sztućce w restauracji. Oto poradnik, który pozwoli rozwiać te wątpliwości.

 

Jakie są najważniejsze zasady dotyczące sztućców?

 

Duża ilość sztućców na stole może wprawić w zakłopotanie. Przeważnie ułożone są według kolejności podawania dań i tą zasadę należy zapamiętać. Dlatego najpierw korzystamy z tych położonych najdalej. Po zakończeniu posiłku, sztućce pod żadnym pozorem nie powinny ponownie dotykać obrusa. Należy ułożyć je na talerzu w określony sposób. Dla ułatwienia, możemy przyjąć, że talerz to tarcza zegara, a ułożenie sztućców w restauracji będzie traktowane jak wskazówki pokazujące czas.

 

Powszechnie uważa się, że po zakończonym posiłku najodpowiedniejszym ułożeniem są sztućce skrzyżowane na talerzu. Nic bardziej błędnego. Układ ten sygnalizuje przerwę w jedzeniu. Według niektórych źródeł można to również interpretować jako niezadowolenie ze smaku dania. Dlatego po zakończeniu jedzenia, właściwie ułożone sztućce w restauracji to pozycja „20 po 5”.

 

Sztućce w restauracji – ułożenie

 

Sztućce w restauracji ułożone są wokół talerza. Po jego prawej stronie znajdować się będą noże. Najbliżej położony to nóż do dania głównego. Następnie są to noże do ryby i zakąsek. Ich ostrza powinny być skierowane w stronę talerza. Kolejne części zastawy stanowią łyżki, kolejno: do kawy lub herbaty, łyżeczka do małej kawy i największa – łyżka do zupy. Na samym końcu może znajdować się niewielki widelec, który przeznaczony jest do owoców morza. Pozostałe widelce będą zawsze znajdować się po lewej stronie talerza.

 

Analogicznie do strony prawej, widelec do dania głównego będzie znajdował się najbliżej talerza. W dalszej kolejności będzie widelec do ryby i nieco mniejszy – do zakąsek. Jeżeli wśród dań są przewidziane bułki i masło, odpowiedni talerzyk i nóż będą znajdować się po lewej stronie zastawy. Nad górną krawędzią talerza znajdować się będzie nieduży widelczyk do deseru skierowany w prawo i łyżeczka, również do deseru, skierowana w lewo.

 

Najłatwiejszym sposobem na zapamiętanie tych wytycznych jest wspomniana wcześniej zasada, według której sztućce w restauracji ułożone są zgodnie z kolejnością podawanych dań. Te najdalej położone, zawsze będą miały pierwszeństwo przed leżącymi najbliżej talerza.

 

Jaka etykieta obowiązuje w restuacji?

 

Przydatne mogą okazać się również drobne wskazówki dotyczące sztućców w restauracji. Gotowanych ziemniaków nie kroi się nożem, ale rozdrabnia za pomocą widelca. Łyżeczki do herbaty lub kawy nie należy pozostawiać w naczyniu, po ich użyciu powinny spoczywać na spodku. Spaghetti je się widelcem trzymanym w prawej ręce i łyżką w lewej. Zieloną sałatę podaną do obiadu rozdrabnia się za pomocą widelca.

 

Zapamiętanie wszystkich sztywnych wytycznych, które dyktują jak powinny być używane sztućce w restauracji może być trudne. Nie należy się tym jednak przejmować. Wiele książek z zasadami savoir-vivre’u często wzajemnie sobie przeczy, zwłaszcza w kwestii drobnych szczegółów. Najważniejsze to, by cieszyć się posiłkiem. Sprytnym sposobem na właściwą etykietę przy stole jest obserwacja i kopiowanie zachowania pozostałych gości. Pozwoli to uniknąć pomyłki.

Written by kreatorium