Jaki chronić elewację domu?

Wybór farby na elewację to bardzo ważna decyzja, więc podejmujmy ją rozważnie. Jakość, odcień i rodzaj powłoki malarskiej decydują nie tylko o wyglądzie domu, ale również o trwałości elewacji. W sklepach znajdziemy wiele farb elewacyjnych. Farba akrylowa, silikonowa, mineralna czy silikatowa? Co wybrać?

Jaką farbą malować elewację?

Pierwszym sposobem ochrony elewacji domu przed przedwczesnym starzeniem jest jej malowanie. Wybierając odpowiednią farbą na elewację musimy zwrócić uwagą na dwa podstawowe czynniki, czyli rodzaj podłoża, które chcemy malować i stopień zanieczyszczeń powietrza w okolicy, w której mieszkamy. Najczęściej używane są farby akrylowe, które cechuje wysoka odporność na zabrudzenia, a także możliwość uzyskania szerokiej palety barw. Większość farb akrylowych pokrywa także mikropęknięcia w tynku, wzmacnia spodnie warstwy tynku, więc doskonale nadaje się do prac renowacyjnych. Powłoka utworzona przez ten typ farby ma zdolność do samooczyszczania się, więc to jeden z najlepszych możliwych wyborów. Występują także farby silikonowe, mineralne oraz silikatowe (krzemianowe). Każda z tych farb ma inne właściwości, ale wszystkie chronią elewację budynku. Specjalistyczne farby nie tylko są ozdobą, ale jako ochrona tynku przed niszczeniem, są odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz zawierają substancje, które pozwalają utrzymać powłokę w czystości. Malowanie nie jest bardzo trudne, więc z pewnością zrobimy to sami, co obniży koszty budowy lub remontu domu.

Jak przedłużyć żywotność elewacji?

Elewację malowaną farbą akrylową, jak i każdą inną, trzeba odpowiednio konserwować. Nie wolno dopuszczać do trwałych zabrudzeń, rozwoju mikroorganizmów oraz większych uszkodzeń. Musimy dbać także o prawidłowy stan instalacji, które doprowadzają wodę (rury spustowe, rynny). Zaniedbania w tej sprawie mogą prowadzić do powstawania zacieków wodnych, które są  dobrym podłożem do rozwoju grzybów i glonów, co prowadzi do odpryskiwania i łuszczenia się tynku.

Jak umyć elewację?

Brudną elewację można umyć. Małe zabrudzenia myjemy zimną wodą pod niewielkim ciśnieniem (do pięciu atmosfer). Jeśli plama nie zejdzie, wykorzystajmy letnią lub ciepłą wodę, szczotki i detergenty. Jeśli tynk jest pomalowany farbą akrylową i każdą inną, poza tynkiem mineralnym, można go szorować. Bardzo brudny dom myjemy wodą pod wysokim ciśnieniem (od 100 do 120 atmosfer). Skorzystajmy z usług profesjonalnej firmy. Wyjątkowo oporny brud usunie para wodna, która rozpuszcza brud działając jak detergent. Pary nie można stosować przy tynku silikonowym i akrylowym, gdyż mogą odpaść.

Piękny, zadbany dom to marzenie wielu z nas. Jeśli chcemy, by taki był, musimy wybrać odpowiednie produkty do malowania i konserwacji. Wysiłek na pewno się opłaci, a ładna elewacja wynagrodzi trud włożony w dbanie o nią.

Written by kreatorium