Jak samodzielnie wyczarować efekty dekoracyjne na ścianach

Elementy dekoracyjne

Elementy dekoracyjne

Zdarza się, że pomalowane ściany nie dają takiego efektu wizualnego, jaki był oczekiwany. Wówczas z pomocą mogą przyjść farby dekoracyjne, które gwarantują wprowadzenie do wnętrza różnych efektów dekoracyjnych. Połączenia różnych kolorów wraz z niebanalną fakturą mogą dać niemożliwy do osiągnięcia innym sposobem rezultat.

 

Jak znaleźć złoty środek  stosując farby dekoracyjne?

 

Tworzenie efektów dekoracyjnych nie jest trudną sztuką, zwłaszcza, jeśli wykorzystujemy do tego celu farby dekoracyjne. Lakierowanie dekoracyjne należy jednak wykonywać z pewnym wyczuciem. Należy wziąć pod uwagę rolę efektu dekoracyjnego jako dodatku, a nie dominującego motywu całości wnętrza. Z tego powodu najlepszymi elementami dekoracyjnymi są pojedyncze ściany, słupy, filary. Łatwo jest podkreślić ich ozdobny charakter.

 

Czasami można popaść w przesadne lakierowanie dekoracyjne małych pomieszczeń oraz takich do których nie wpada duża ilość światła. W takich pokojach powierzchnia ścian powinna pozostać w chłodnych i jasnych barwach, aby nie zmniejszać optycznie niewielkiej przestrzeni.

 

W przypadku większych pomieszczeń farby dekoracyjne w postaci ciemniejszych kolorów, doskonale sprawdzą się do wykonania różnych ciekawych wzorów. Podobnie ma się sytuacja w przypadku strychu, w którym lakierowanie dekoracyjne pozwala na podział przestrzeni na dodatkowe pokoje i strefy, przy użyciu symbolicznych kolorów oraz efektów dekoracyjnych.

 

Jakie farby dekoracyjne wybrać?

 

W celu stworzenia efektów dekoracyjnych stosuje się farby dekoracyjne emulsyjne oraz inne produkty powszechnie wykorzystywane do malowania wnętrz. Znajdują one zastosowanie na powierzchniach takich jak: tynki, płyty kartonowo – gipsowe lub beton.

 

W zależności od oczekiwanego efektu, należy wybrać odpowiednie narzędzie malarskie. Gąbki lub folie nadają się do tworzenia efektu przecierek lub imitacji tkanin. Z kolei lakierowanie dekoracyjne  wykonane za pomocą pędzla lub szpachelki przybiera geometryczne formy.

 

Jak kłaść farby dekoracyjne, aby osiągnąć artystyczny efekt?

 

Stosując farby dekoracyjne można osiągnąć bardzo ciekawe efekty wizualne. Bogactwo kolorów sprawia, że lakierowanie dekoracyjne umożliwia wręcz nieograniczoną liczbę ciekawych motywów. Trzeba jednak pamiętać, że końcowy efekt zależy w dużej mierze od właściwie przygotowanego podłoża. Należy je więc starannie oczyścić i odtłuścić, a następnie pokryć farbą podkładową. Kolejnym krokiem jest już samo nanoszenie farby na dekorowany element, z jednoczesnym tworzeniem wymarzonego wzoru.

 

Jakie efekty dekoracyjne mogą stworzyć farby dekoracyjne?

 

Farby dekoracyjne pozwalają na osiągniecie tylu efektów dekoracyjnych, że nie ma możliwości wymienienia ich wszystkich. Jedynym ograniczeniem może być tutaj tylko wyobraźnia autora. Z tych tradycyjnych można podać np. efekt dwóch pędzli (najpierw całość powierzchni pokrywa się jednym kolorem za pomocą wałka sznurkowego, a następnie aplikuje się dwa kolory innej farby, przy wykorzystaniu dużych pędzli pierścieniowych poprzez czynność zwaną tapowaniem).

 

Written by kreatorium