Jak prawidłowo polakierować parkiet w domu?

Malowanie parkietu lakierem z pewnością nie jest czynnością łatwą, ale wystarczy odwiedzić dobry sklep z farbami i poprosić o radę. Doświadczeni pracownicy z pewnością wszystko nam wytłumaczą, a my śmiało ruszymy do dzieła. Korzystając z instrukcji, w zaledwie jeden dzień polakierujemy powierzchnię i zyskamy mocną nawierzchnię zabezpieczoną przez wnikaniem wody, zabrudzeniami i ścieraniem.

Czym polakierować parkiet?

Parkiet możemy polakierować lakierem jednoskładnikowym, który jest gotowy do użycia, a który na pewno kupimy w sklepie z farbami. Jeśli planujemy przemalowanie parkietu na inny kolor, musimy to zrobić zanim pomalujemy parkiet lakierem. Odcień powłoki najlepiej sprawdzić na jednej desce, a jeśli wszystko będzie w porządku, zabrać się za nakładanie lakieru. Na rynku dostępne są różne rodzaje i typy lakierów. Wybór zależy od tego, jakie jest typ pomieszczenia, w którym znajduje się lakierowana podłoga. W sypialniach, gdzie chodzimy tylko my, najlepiej sprawdzi się lakier wodorozcieńczalny, który szybko wysycha i nie wydziela intensywnego zapachu. Jeśli chcemy polakierować podłogę w pomieszczeniach o średnim natężeniu ruchu, w sklepach z farbami szukajmy lakierów alidowo-uretanowaych. Najbardziej trwałe i odporne na zarysowania, ścieranie i działanie czynników atmosferycznych są lakiery poliuretanowe. Wybierzmy je dla podłóg w pomieszczeniach, gdzie chodzi dużo ludzi. Pamiętajmy, że przed ich nałożeniem trzeba zagruntować podłogę lakierem podkładowym. Zanim polakierujemy podłogi z drewna egzotycznego musimy je zabezpieczyć specjalnymi podkładami.

Lakierowanie drewna

Prawidłowa technika lakierowania drewna

Jak przygotować podłogi do lakierowania?

Odpowiednie przygotowanie podłoża przed lakierowaniem jest bardzo ważne. Drewnianą podłogę trzeba wycyklinować, co sprawi, że znikną wszystkie nierówności, plamy po pracach wykończeniowych i poprzednie warstwy środków impregnujących. Po cyklinowaniu podłogę trzeba dokładnie odpylić. Nawet maleńkie pyłki mogą powodować grudki i nieestetyczne nierówności na lakierowanej podłodze.

Lakierujemy podłogi

Podłoga jest przygotowana na aplikację lakieru, gdy jest czysta, sucha i pozbawiona pyłków. Zanim zaczniemy lakierować, musimy w sklepie z farbami kupić specjalny podkład, który ustabilizuje luźne cząstki drewna i sprawi, że lakier lepiej zwiąże się z drewnianą powierzchnią. Lakier możemy nałożyć dopiero wtedy, gdy podkład wyschnie. Przed aplikacją musimy go dobrze wymieszać potrząsając opakowaniem. Należy nałożyć od 2 do 3 warstw preparatu. Lakier aplikujemy równo na powierzchnię wzdłuż słojów drewna pamiętając, by stosować taką samą jego ilość na każdej części powierzchni. Kiedy pierwsza warstwa wyschnie, powierzchnię matujemy drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie odpylamy powierzchnię.

Lakierowanie podłogi nie tylko ją zabezpiecza, ale również dodaje jej uroku. Jeśli parkiet wymaga odnowienia, udajmy się do sklepu z farbami, poprośmy o pomoc w wyborze potrzebnych produktów i do dzieła. Nic nie cieszy tak, jak efekty własnej ciężkiej pracy.

Written by kreatorium