Jak powstaje cegła?

 

 

Cegła to jeden z podstawowych materiałów budowlanych, dzięki któremu możliwe jest wybudowanie domu, grilla czy samych kominów. Mało kto jednak wie, w jaki sposób ten materiał właściwie powstaje. Sam proces jego wytwarzania nie jest zbyt skomplikowany, choć chcąc uzyskać cegły ręcznie formowane trzeba poświęcić im nieco więcej czasu.

Skąd wzięła się cegła?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że historia cegły jest bardzo długa – niektórzy są nawet przekonani, że jest ona tak długa, jak historia ludzkości. Może być w tym wiele prawdy, ponieważ ten materiał budowlany wykorzystywano już w czasach starożytnych. Korzyści z budowania za pomocą cegły odkryli już mieszkańcy Babilonu, Mezopotamii oraz Egiptu. Jej pierwotne rodzaje pojawiły się już na przełomie V i VI wieku p.n.e. Były one wówczas suszone na słońcu, a nie wypalane w piecu jak teraz. Co ciekawe, to właśnie cegła była podstawowym materiałem budulcowym całego miasta Babilon – mowa tu również o słynnej wieży, którą wielokrotnie burzono i odbudowywano.

W rozwój ceramiki bardzo duży wkład miały starożytny Rzym, Grecja, a także późniejsze Cesarstwo Wschodnie. Rzymianie rozpowszechniali cegłę we wszystkich podbijanych krajach. Była ona podstawą budownictwa także w średniowieczu, a wynalezienie prasy ceglarskiej w 1854 roku i patentowe zgłoszenie na piec kręgowy do wypalania budowlanej ceramiki w 1858 roku sprawiły, że cegłę rozpoczęto produkować na skalę przemysłową.

Jak powstaje współczesna cegła?

Do produkcji cegieł używa się przede wszystkim gliny. Ten składnik jest łączony z innymi surowcami (m.in. piaskiem, wapnem oraz cementem) i następnie rozdrabniany do jak najbardziej jednolitej masy. Następnie wylewa się ją do form (najczęściej prostokątnych) i suszy pod zadaszeniem, na powietrzu. Etap kolejny to wypalanie. Jeszcze w XIX wieku stosowano wspomniane już piece kręgowe, gdzie cegły wypalano w temperaturze ok. 900-1000 st. C. Opalano je węglowym miałem, dzięki czemu ówczesne cegły miały charakterystyczny, nierównomiernie czerwony kolor. Współcześnie ten materiał wypala się w piecach opalanych gazem i ma jednolitą barwę.

W dawnych czasach dostępne były jedynie cegły ręcznie formowane. Określano je mianem palcówek ze względu na powstające rowki na ich górnej powierzchni. Były one typowe dla okresu średniowiecza. Dziś coraz więcej firm i sklepów poszerza swoją ofertę o cegły formowane ręcznie, ponieważ wracają do łask. Ze względu na to, że nie mają one idealnych i równych kształtów, dla wielu mają większy urok i pozwalają stworzyć niepowtarzalny klimat np. w domu.

Jakie zalety skrywa cegła?

Cegła wydaje się dość niepozorna, ale jako materiał budowlany skrywa naprawdę wiele zalet. Jedną z podstawowych jest jej długowieczność. Cegła jest niezwykle trwała i może przetrwać długo, nawet kilkaset lat. Ponadto może ona utrzymać nawet najbardziej skomplikowaną i ciężką konstrukcję, gromadzi ciepło a następnie długo je utrzymuje, a poza tym nie jest zbyt kosztowna, dlatego każdy może pozwolić sobie na jej zakup.

 

 

Written by kreatorium