Jak dobrać idealną biel do mieszkania?

Jednym biel kojarzy się z absolutną czystością, innym przywodzi w pamięci szpitalne wnętrza i na myśl o białych ścianach w domu czują dreszcze, a jeszcze inni malują mieszkanie na biało, by nie mieć kłopotu z komponowaniem kolorów. Wbrew pozorom jednak biel bieli nierówna.

Biały to też kolor

Sporo osób uważa, że biały to biały i nie ma co wydziwiać. Nie da się ukryć, że takie myślenie to domena mężczyzn. Dopiero, gdy spojrzą na wzorniki farb, a tam odkryją, że w zależności od producenta biel występuje w 8 do… 50 odcieniach zrozumieją dlaczego wybranie odpowiedniej farby wcale nie jest łatwe. Pewnie wszyscy pamiętają ze szkoły doświadczenie przeprowadzane na lekcjach fizyki, w którym białe światło przechodząc przez pryzmat rozszczepia się na sześć barw i mnóstwo kolorów przejściowych. Teraz wystarczy wyobrazić sobie próbki czystej, śnieżnej bieli i dodawanie do każdej z osobna po odrobinie jednego z kolorów tęczy. Ktoś o większej wyobraźni może do każdej takiej próbki dodawać po dwa kolory albo jeden w większej ilości. Barwy, które powstaną z takich eksperymentów, to nadal będą biele, ale o różnych poświatach. Jedne będą barwami ciepłymi (np. z domieszką czerwieni), a inne zimnymi (z domieszką niebieskości). Wybór farby może okazać się trudniejszy, gdy sobie uświadomimy, że różne odcienie bieli rzadko do siebie pasują, za to świetnie komponują się z barwami, którymi zostały „złamane”. Na przykład biel z żółtą poświatą na ścianie będzie świetnie się prezentowała w zestawieniu z żółtymi i pomarańczowymi zasłonkami.

Biel szpitalna

  

Całe mieszkanie na biało

Pomalowanie wszystkiego jak leci na biało to dość ryzykowny pomysł. Jednak gdy ściany i na przykład wszystkie wewnętrzne drzwi  pomalujemy tym samym odcieniem bieli, to mieszkanie może wyglądać zjawiskowo. Można to osiągnąć, gdy kupi się farbę uniwersalną: do ścian, drewna i metalu. Można również kupić osobno farbę do ścian i w tym samy odcieniu farbę do drewna. Trzeba jednak poszukać producenta, który ma oba produkty w ofercie, bo biel od różnych producentów najczęściej nie jest identyczna. Zanim kupimy białą farbę do wnętrz koniecznie trzeba przynieść do domu duży wzornik pomalowany wybranym odcieniem, bowiem w zależności od kąta padania światła, pory dnia i koloru mebli, biel będzie zmieniała swój odcień.

Jeśli ściany planujemy pomalować białą farbą zmywalną, a sufity zwykłą emulsją, to obie farby muszą mieć dokładnie taki sam odcień, by uniknąć wrażenia, że albo ściany albo sufity są brudne. Już dwa tony różnicy w kolorze mogą spowodować taki efekt. Natomiast bezpiecznie można łączyć farby w tym samym odcieniu, ale matowe z półmatowymi lub błyszczącymi. Równie interesujący efekt można osiągnąć, gdy sąsiadujące ściany będą różniły się strukturą.

Biel nadaje wnętrzom elegancji. Jest też doskonałym tłem dla właściwie każdego stylu wyposażenia i wbrew pozorom nie musi uczynić wnętrza zimnym. Wystarczy, że użyje się bieli „łamanej” ciepłym odcieniem.

Written by kreatorium