Hit sezonu! Ekologiczne meble łazienkowe

Zakup mebli to spory wydatek. Nic więc dziwnego, że czasami kupujmy je w dyskontach, gdzie ceny są dużo niższe. Nie zawsze jest to dobry wybór, gdyż wiele popularnych artykułów wyposażenia wnętrz zawiera substancje szkodliwe. Alternatywę do nich stanowią zdrowe i solidne meble ekologiczne, a kupić możemy także takie meble do łazienki.

Ekologiczne rozwiązania. Nie tylko meble do łazienki

Ekologiczna łazienka powinna być odpowiednio zaaranżowana i wyposażona. Oznacza to, że do wykończenia podłóg i ścian należy użyć materiałów całkowicie bezpiecznych dla środowiska naturalnego. Zainstalowane urządzenia i oświetlenie powinny być energooszczędne i wodooszczędne. Ekologiczne mogą być także meble do łazienki. Należy unikać wykorzystywania przedmiotów z tworzyw sztucznych, a podczas sprzątania nie używać silnych środków chemicznych. Do wykończenia łazienki najlepiej użyć płytek ceramicznych. Sufit i część ścian malujemy, używając wodorozpuszczalnych farb emulsyjnych. Całkowicie zrezygnujmy z farb olejnych. Łazienkę można wyłożyć kamieniem lub drewnem, ale są to stosunkowo drogie rozwiązania. Wybierajmy dobrej jakości ceramikę sanitarną. Baterie i spłuczki powinny być wodooszczędne. Oświetlenie w łazience powinno być energooszczędne. Półki, wnęki i lustro można oświetlić lampkami ledowymi.

Ekologiczne meble do łazienki

Na rynku istnieją wyspecjalizowane firmy handlowe, które mają w swojej ofercie przyjazne dla środowiska artykuły wyposażenia wnętrz, które są bardzo ładne i mają wysoką jakość. Produkcja i transport produktów ekologicznych powodują mniejsze obciążenie dla środowiska, a one same zawierają znikome ilości substancji szkodliwych dla zdrowia. Pamiętajmy, że takie rozwiązania mogą być nieco droższe, ale są bardzo trwałe i wytrzymałe, gdyż zasoby naturalne odnawiają się dość długo. Jeśli zależy nam na drewnianych meblach do łazienki, wybierzmy produkty wykonane z rodzimego drewna. Transport drewna na drugi koniec świata stanowi (ze względu na emisję CO2) obciążenie dla środowiska naturalnego. Meble ekologiczne powinny być klejone tak zwanym białym klejem, który, w przeciwieństwie do innych rodzajów kleju, nie zawiera formaldehydu. Wielu naukowców twierdzi, że formaldehyd ma właściwości rakotwórcze. Szafki i regały powinny być pokryte naturalnymi substancjami, np. olejkami, olejem rzepakowym czy woskiem pszczelim. Substancje te nie zabezpieczają powierzchni mebli tak jak lakier, ale zapewniają im ochronę przed wilgocią. Uzupełnieniem mebli do łazienki powinny być tekstylia wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska naturalnego. Wybierajmy ręczniki wykonane z ekologicznej bawełny, bez dodatku barwników azotowych i formaldehydu. Unikajmy plastikowych szafek i lakierowanego MDF-u. Zdecydujmy się na drewno, metal albo szkło oraz wiklinę, rattan i bambus na koszyki i pojemniki.
Jesteśmy coraz bardziej świadomi, jaki wpływ na środowisko naturalne ma nasza działalność, a moda na ekologię objęła swym zasięgiem również branżę meblową. Kupując meble do łazienki, wybierzmy takie, które wyprodukowano z szacunkiem dla przyrody.

Written by kreatorium